;

Google natáhne přes Atlantik „nejrychlejší“ optický kabel

09. 09. 2019

Google natáhne přes Atlantik „nejrychlejší“ optický kabel

Až jej příští rok zprovozní, měl by kabel Dunant, vedený z Virginie do Francie, zvládat přenést 250 terabytů za vteřinu. Projde jím každou vteřinu objem srovnatelný s trojnásobkem datového obsahu v celé Knihovně Kongresu.

Spousta lidí je stále přesvědčená, že mezinárodní telekomunikace probíhá přes satelity,“ tvrdí Acuši Kuwahara z japonské technologické firmy NEC. „To platilo v roce 1980, nyní 99 % mezinárodní telekomunikace je vedeno pod mořskou hladinou.“

Nárůst počtu internetových kabelů tažených po oceánském dnu je v průběhu posledních let opravdu znatelný. Postupné „zasítťování“ celé planety hezky ilustruje tato animace uveřejněná na webu New York Times.

Využíváno je jen 30 %

Alan Mauldin z výzkumné firmy Telegeography odhaduje, že ze současné kapacity poskytované hlavními podmořskými kabely je využíváno pouze zhruba 30 % jejich potenciálu. A položení dalších 60 nových kabelů je v plánu do roku 2021. Nejaktivnější v tomto směru jsou společnosti právě jako Google, Facebook nebo Microsoft, které si nárokují větší šířku pásma kvůli streamování videí a přenášení fotek i jiných dat mezi jejich globálními datovými centry.

Když vytváříme plány sítí, potřebujeme vědět, jestli budeme mít pro ně dostatečné kapacity,“ vysvětluje Vijay Vusirikala, odborník na optické kapely a síťování z Googlu, proč se internetové společnosti zapojují do budování páteřní infrastruktury.

Pokládání optického kabelu. Foto: Nc tech3, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Dalším důvodem je diverzifikace v počtu i směrech tažení kabelů, která by měla umožňovat vyvažování v případě přerušení některého z kabelů nebo celých tras. Hlavní cesty vedou mezi USA a Evropou, stále aktuálnější se ale postupně stává propojení mezi Severní a Jižní Amerikou nebo mezi Evropou a Afrikou.

Úspora i nezávislost

Samozřejmě že nemalou motivací je i ekonomická stránka věci. Provozování vlastních podmořských kabelů, místo aby si jejich využívání pronajímaly, znamená pro internetové společnosti z dlouhodobé perspektivy úsporu provozních nákladů. A to navzdory tomu, že ceny kabelů i jejich položení neklesají.

Podmořský kabel Dunant, pojmenovaný po prvním držiteli Nobelovy ceny míru a zakladateli Červeného kříže, ale nemusí být premiantem dlouho. Společnost NEC totiž ohlásila, že už disponuje technologií schopnou zajistit ještě rychlejší a spolehlivější spojení.

Zdroj: Pixabay

Zpráva přejata z webu Wired.

Autor: Petr Pláteník

Další články