Devatenáctiletá klimatická aktivistka Greta Thunberg prohlásila, že se nebude věnovat kariéře v politice. Je podle ní příliš „toxická“. Slyšet by podle ní měli být lidé z oblastí, které jsou klimatickou krizí nejvíce poznamenané. „Jejich hlas je důležitější než můj,“ řekla serveru BBC.
Švédská teenagerka inspiruje svět od té doby, co začala teprve ve svých patnácti letech vynechávat školu a stávkovat před švédským parlamentem, čímž chtěla vzbudit zvýšený zájem o klimatické změny. Položila tak základní kámen hnutí školních stávek pro klima s názvem Fridays for Future a během několika málo let měla možnost setkat se s nejmocnějšími lidmi světa nebo promluvit na nejdůležitějších klimatických konferencích. Její hlas má sílu a její činy mění chod světa. I přes to se ale Thunberg rozhodla v politice neangažovat.
„Nikdy jsem neměla v úmyslu stát se tváří globálního hnutí,“ říká Thunberg. Podle ní je to příliš velká zodpovědnost. „Vždycky říkám, že jestli si myslíte, že všechna naděje světa spočívá na ramenou vyhořelých teenagerů, nejsme na tom moc dobře,“ popisuje svůj postoj Thunberg a dodává, že samotná politika je na ni příliš „toxická“.
Nejmocnější lidé světa se cítí zastrašováni teenagery
Sama se totiž již několikrát stala terčem politiků na sociálních sítích, i mimo ně. Její projevy mnohokrát komentovalo několik světových lídrů, včetně Donalda Trumpa a Vladimira Putina, na což obvykle podle svých slov reagovala změnou popisku na svém profilu. K nejznámějším výrokům o Gretě Thunberg patří například „Laskavá, ale špatně informovaná teenagerka“ od Vladimira Putina nebo „Tak směšné. Greta musí zapracovat na svém problému se zvládáním vzteku a potom si s přáteli zajít na dobrý staromódní film! Uklidni se, Gréeto, uklidni se!“ od Donalda Trumpa.
Thunberg si však se sociálními sítěmi neláme hlavu. „Jen si myslím, že to je opravdu vtipné. Nejmocnější lidé světa se cítí být zastrašováni teenagery. Je to legrační,“ tvrdí mladá aktivistka. „Vypovídá to o nich víc než o mně.“
Změny přijdou, ale nebude to zadarmo
Greta Thunberg se neukáže ani na 27. konferenci OSN o změně klimatu (COP27), která se bude konat 6. až 18. listopadu v Egyptě. „Nejsem tam potřeba,“ řekla Thunberg BBC. „Zúčastní se lidé z oblastí, které jsou klimatickou změnou postiženy nejvíce. Jejich hlas tam bude důležitější než můj.“
I přesto ale Thunberg pracuje na novém projektu. Má v plánu vytvořit sbírku esejí od desítek odborníků na klimatickou změnu, která by měla poskytnout souhrn základních informací pro ty, kteří se zabývají klimatickou změnou. „Potřebné změny přijdou pouze tehdy, když se vytvoří potřebný veřejný tlak zvenčí – a to je něco, co my vytváříme,“ dodává Thunberg.
Autor: Lenka Hrušková