Na internet unikla data uživatelů společnosti 23andMe zaměřená na aškenázské Židy. V databázi, která byla sdílena na dark web fórech a kterou si prohlédl server NBC News, je seznam 999 999 lidí, kteří údajně využili tuto službu.
Hackeři sestavili obří seznam lidí s aškenázskými židovskými předky, který získali z genetické testovací služby 23andMe a který nyní sdílejí na internetu, píše NBC News.
V databázi se nachází seznam 999 999 lidí, kteří údajně službu využili. Obsahuje jejich jméno a příjmení, pohlaví a hodnocení společnosti 23andMe, odkud pocházejí jejich předci.
Databáze nese název „aškenázské údaje u DNA celebrit“, ačkoli většina lidí do ní zařazených není slavná. Zdá se spíše, že byla seřazena tak, aby zahrnovala pouze osoby s aškenázským dědictvím.
V nepravých rukou nebezpečná zbraň
„Šílené, tohle by mohli používat nacisté,“ řekl jeden z lidí, jejichž jméno se v databázi objevilo.
Společnost incident stále vyšetřuje, ale únik informací považuje za autentický. V e-mailovém prohlášení mluvčí společnosti 23andMe uvedl, že společnost věří, že nebyla přímo napadena hackery.
Místo toho se domnívá, že hackeři jednoduše získali hesla některých uživatelů, která byla hacknuta a unikla z jiných stránek, a poté využili toho, že 23andMe může uživatelům poskytnout rozsáhlý přístup ke genetickým informacím ostatních.
Uživatel na jednom hackerském fóru tvrdil, že počátkem tohoto týdne vytvořil větší databázi uživatelů na prodej. Není jasné, zda ten, kdo seznam sestavil tak, aby zahrnoval pouze aškenázské dědictví, je stejná osoba nebo skupina, která jej původně poskytla k prodeji.
Hackeři se dostali k heslům
Společnost 23andMe testuje genetickou výbavu uživatelů tak, že je nechá plivnout do zkumavky a zpracuje jejich DNA. Společnost lidi roztřídí do desítek typů lidských „populací“ a sdělí jim, ke kterým se nejvíce blíží. Zdá se, že seznam je náhodným vzorkem stovek tisíc lidí, u nichž je aškenázský Žid přinejmenším v první trojici.
Oblíbená možnost dostupná 14 milionům uživatelů společnosti nazvaná DNA Relatives umožňuje každému účtu vyhledat další osoby, které by mohly být i vzdálenou genetickou shodou. Jeden účet může vidět účty tisíců dalších.
Společnost 23andMe se domnívá, že hackeři jednoduše recyklovali hesla některých uživatelů – není jasné, kolika – a pak vypustili ven seznam lidí, které společnost označila jako osoby s aškenázským dědictvím.
„Bereme tento problém vážně a budeme pokračovat v šetření, abychom potvrdili tyto předběžné výsledky,“ uvedla společnost v prohlášení.
Autor: Jiří Böhm