Uvést nový materiál do stavebnictví je velmi náročné. Inovativní nápad – zateplování dřevostaveb a domů pomocí podhoubí – pomůže ekologii i planetě. Otázkou zůstává, jaké budou jeho limity. Velkým plusem je určitě nízké procento hořlavosti. „Chceme nahradit polystyren a nerozložitelné materiály,“ říká Matěj Roth, zakladatel startupu Mykilio.
Z podhoubí by se v budoucnu daly stavět domy. „Vidíme v tom potenciál. Mohla by to být skvělá izolace třeba pro dřevostavby. Podhoubí připomíná svou strukturou vatu,“ říká Roth. Zájem o spolupráci mají architekti i velké korporátní firmy.
Roth se inspiroval u belgické firmy, která právě z podhoubí vyrábí rakve. „Nám přišlo zajímavé, že se to rychle rozloží. Doma jsme měli kus podhoubí. Rozemleli jsme ho a dali do misky – za tři dny jsme měli misku na ovoce,“ vysvětluje prvotní nápad.
Vhodné podhoubí je sterilní, hříbky tak ve zdi nenajdete
Bude podhoubí dostatek, aby se pokryla poptávka? „Za rok se v EU vyprodukují 3 miliony tun podhoubí, ze kterého se pěstují žampiony, hlíva ústřičná nebo jiné jedlé houby. Tovární proces je tak zvládnutý,“ odpovídá Roth.
Není houba jako houba a stejné je to i s podhoubím. „Existují určitě velké rozdíly. Plíseň bych mohl srovnat s kvasinkou – je to stejné. Rozdíly ve fyziologii jsou obrovské a i houby, které používáme, jsou specifické. Dřevobytné houby – dnes se jim říká bílá hniloba dřeva – mají velice pevné podhoubí. Oproti tomu dřevomorka to má úplně opačně a rozkládá se na jednotlivých vláknech, která létají vzduchem a usazují se v domě. Naše podhoubí je víceméně sterilní, protože se zvolené houby rozmnožují sporami,“ vysvětluje rozdíly Roth.
Nejlepší je podle něj houba zvaná lesklokorka lesklá (čínská zdravá houba – Reishi). „Její podhoubí je jako kámen,“ říká Roth. Naopak nejhorší je dřevomorka domácí, která vytváří prach, a její podhoubí je proto nevyhovující.
Zasadíme vám stůl i židle, vyrostou bez hlíny
Z odpadního materiálu dokáže firma vyrobit nový produkt. Pracovat může s pilinami, kávovou sedlinou i se zbytky z recyklace sádrokartonu.„Líbí se nám, že je to živý materiál a vyroste nám něco jako dřevo. Vezmeme substrát – třeba piliny – a tady ho vysterilizujeme nebo vypasterizujeme. Potom tam dáme houbu. Houba ho proroste, a když je to krásně bílé – jako hermelín –, tak to znovu semeleme. Poté se substrát rozpadne na jednotlivé piliny a my materiál nasypeme do formy. Tam nám za 3–4 dny sroste dohromady a je z toho třeba stůl,“ popisuje postup výroby Roth.
Inovace jsou hlavním bodem
Díky 3D tisku si společnost dokáže vyrobit libovolné formy. „Jen to z ní musíte následně vyjmout. Nabízí se nekonečné množství návrhů, možnosti jsou téměř nekonečné. Vyrobíme vše – od zvukových difuzérů až po lampičky, stínítka, lampy, doplňky a interiérové podsedáky,“ doplňuje Roth.
Momentálně se firma věnuje hlavně designu a interiérům na zakázku. „Děláme interiérové obklady, absorbéry a zvukové difuzéry. Také vyrábíme doplňky,“ dodává detaily zakladatel startupu Mykilio. Hlavní úsilí vkládají do testování materiálů ve stavebnictví. „Do pěti let bychom chtěli uvádět hotový produkt,“ doufá Roth s tím, že doplňky mají stejnou životnost jako dřevo.
Materiál hoří pomaleji než běžné organické hmoty
Plíseň a houby k sobě mají velmi blízko. Jak tedy bude nový materiál odolný? „Funguje to stejně jako s jiným materiálem. Pokud vám teče voda do domu, je úplně jedno, jestli ho máte z cihel nebo z podhoubí. Plíseň se může objevit vždy. Hlavní je zjistit limity materiálu a zacílit ho tam, kde bude dosahovat nejlepších výsledků,“ vysvětluje rizika materiálu Roth.
Materiál není unikátní pouze díky své ekologičnosti – dalším plusem je jeho špatná hořlavost. „Hoří asi o 20 % pomaleji než ostatní organické materiály. Stále je to ale organická hmota a není 100% nehořlavý,“ poukazuje na zjevná pozitiva Roth.
V materiálu nejsou přidány žádné retardanty. Pokud dojde k požáru, kouř bude bez chemikálií. „Zkoušeli jsme zapálit 10centimetrovou destičku. Materiál hořel asi hodinu a půl a neprohořel. Po této době jsme ho mohli chytit do rukou a nepálil. To ukazuje na ultimátní vlastnosti materiálu,“ říká Roth.
Materiál vydrží i několik let, pozor ale na vodu a vlhko
Jak je to s degradací materiálu a jaká je jeho výdrž? „Pokud ho dáte do kompostu, za dva měsíce už z něj nic nenajdete. Materiál jsme nechali i na dešti a vydržel rok a půl, než se rozpadl. Pod balkonem máme desku, která je tam už asi tři roky a vůbec nic jí není. Materiál zkoumáme na různých místech. Pokud bude v suchu, vydrží několik let. Nesmí ale být vystaven stojaté vodě,“ říká Roth.
Společnost Mykilio spolupracuje s investiční skupinou Progresus Invest Holding. V budoucnu plánuje rozšířit portfolio o další spolupráce. „Dostali jsme od nich investici, abychom mohli začít fungovat. Doufáme, že se rozrosteme i na zahraniční trh. Láká nás třeba Německo,“ dodává na závěr Roth.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.