;

IBM vyvinula robota, který výrazně usnadní práci v chemických laboratořích

Články 14. 09. 2020

IBM vyvinula robota, který výrazně usnadní práci v chemických laboratořích

Donekonečna opakovaná, stereotypní činnost bohužel patří k takřka dennodennímu údělu laboratorních výzkumníků a techniků. Právě jim chce trochu takříkajíc uvolnit ruce americký technologický gigant se svým novým produktem – robotem nazvaným RoboRXN.

Podle vyjádření zástupců společnosti by mělo jít o celý komplex služeb, který oni neskromně označují jako „první vzdáleně přístupnou, autonomní chemickou laboratoř“. Jak se dočteme na webu Robotics and Automation News, IBM nevidí ve svém produktu nic menšího než „revoluční počin v průmyslové chemii, který laboratoře přemění v high-tech byznys“.

Systém RXN je založený na kombinaci umělé inteligence, automatizace a cloud computingu. Jednou z jeho nesporných předností má být, že s osvobozením od repetitivní činnosti získají vývojáři více času věnovat se opravdu kreativní výzkumné činnosti.

User friendly

RoboRXN je určený k práci na molekulární úrovni. Po úvodní retrosyntéze (myšlenkový přístup, molekula se „rozebere“ na fragmenty, kterým jsou přiřazeny odpovídající reagenty) robot za využití vestavěných AI modelů vygeneruje seznam instrukcí, jak naprogramovat hardware.

Ovládání robota je podle vyjádření IBM velmi snadné. Prostřednictvím rozhraní ve webovém prohlížeči nakreslíte nebo zkopírujete strukturu molekuly, umělá inteligence RoboRXN vám poradí, jaký postup syntézy molekuly nejlépe zvolit, a následně hardware vaše příkazy vykoná.

https://www.youtube.com/watch?v=i2-LgHjgDTs&feature=emb_title

Zařízení je tak user friendly, že údajně umožňuje vytvářet molekuly přímo na podkladu laboratorních poznámek nebo úryvků z odborné literatury. Také navíc dokáže použité postupy převádět do strojových příkazů použitelných u jiného robotického hardwaru.

Umělá inteligence využívaná RoboRXN byla trénována na korpusu přibližně milionu patentů, výsledkem tak je, že výzkumníkům dopřává ten luxus, že v případě následné publikace mohou díky jejím výstupům zkopírovat a vložit celé odstavce obsahující chemické postupy přímo do textu.

Autor: Petr Pláteník

Další články