Investice do sportovních relikvií trhají rekordy

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 10. 10. 2022

Investice do sportovních relikvií trhají rekordy

Přestože nákupy dresů, sběratelských kartiček či sportovní obuvi slavných sportovců nejsou řazeny mezi investice z kategorie tzv. bezpečných přístavů, jedná se o vzkvétající byznys. Podle webu sportovní televize ESPN se nese především letošní rok ve znamení nebývalého zájmu.

Dresy  

  • Michael Jordan (15. září 2022, 10,091 mil. USD)

Nejdražší sportovní dres historie pochází z venkovní sady Chicago Bulls a Michal Jordan v něm odehrál úvodní finále NBA sezóny 1997/98, ve kterém se jeho tým utkal s Utahem Jazz. Jednalo se o dramatické klání, které, Bulls nakonec ovládli v poměru 87:86 a odrazili se tak k zisku rekordního šestého titulu. Air Mike podal tradičně skvělý výkon, když zatížil konto jazzmanů 33 body. V pěti ze šesti finálových zápasů byl nejlepším střelcem, poslední utkání rozhodl 45 body a po sezóně byl vyhlášen pošesté MVP finále NBA. Původní odhady se přitom pohybovaly kolem 5 milionů dolarů. Dvacet zájemců ovšem vyhnalo cenu na dvojnásobek. Do té doby nejdražší basketbalový dres tragicky zesnulého Kobeho Bryanta se vydražil za 3,7 milionů dolarů.    

  • Diego Maradona (4. května 2022, 9,28 mil. USD)

Část pracovního oděvu předčasně zemřelého míčového virtuosa pochází z jednoho z nejkontroverznějších zápasů dějin a je vůbec nejdražším fotbalovým dresem. Maradona nastoupil v dresu později nazvaném „Hand of God“ 22. června 1986 ve čtvrtfinále mistrovství světa proti Anglii, ve kterém dal dva góly. Prvního dosáhl „boží“ rukou, druhý dal po úchvatném sólu z poloviny hřiště. 

  • Wayne Gretzky (5. června 2022, 1,45 mil. USD)

Ačkoli má hokej v konfrontaci s americkým fotbalem, baseballem a basketbalem v USA postavení chudého příbuzného, dres nejlepšího hráče historie NHL překonal o takřka milion dolarů cenu dresu držitele sedmi triumfů v Super Bowlu Toma Bradyho z dob jeho působení v Tampa Buccaneers, který našel nového majitele v lednu za „pouhých“ 480 000 dolarů. 

Nejdražší hokejový dres s číslem 99 měl na sobě Gretzky ve svém posledním zápase v týmu Edmonton Oilers, po kterém olejáři slavili čtvrtý zisk Stanley Cupu během pěti let, když ve finále smetli Boston 4:0. Jak uvedl Wayne Gretzky ve své autobiografii, dvě hodiny po konci zápasu se dozvěděl o své výměně do Los Angeles Kings. 

Mimochodem, The Great One je rovněž premiantem v kategorii nejdražší hokejová sběratelská kartička, jeho nováčkovskou z roku 1979 koupil 27. května 2021 neznámý muž za 3,75 milionů dolarů.  

Sběratelské kartičky

  • Mickey Mantle (28. srpna 2022, 12,6 milionu dolarů) 

Nezpochybnitelný důkaz toho, jak moc se vyplatí investovat do sportovních relikvií. Až do konce léta letošního roku byl totiž majitelem kartičky slavného baseballisty New York Yankees  (1951–1968) z roku 1952 jistý Anthony Giordano. Podnikatel v oblasti svozu odpadu pořídil kartičku v roce 1991 za 50 000 dolarů.

  • Honus Wagner (4. srpna 2022, cena 7,25 milionu USD)

Přestože se nejedná o nejdražší sběratelskou kartičku všech dob, je T-206 považována za svatý grál všech sběratelů. Celkem totiž existuje pouze zhruba 60 kusů, proto se i roztrhaný exemplář prodal v únoru za téměř půl milionu dolarů.

Kartičku jednoho z nejlepších baseballistů historie vydávala v letech 1909–1911 společnost American Tobacco Company, Honus Wagner poté výrobu zatrhl, údajně si nepřál, aby jeho děti holdovaly nikotinu, podle jiných zdrojů se s výrobcem nedohodl na penězích. Další verze pak uvádí jako důvod prasklou titanovou destičku, ze které se kartička tiskla.  

Každopádně, v roce 1933 měla podle The American Card Catalog  kartička hodnotu 50 dolarů. V roce 1991 se stal majitelem jedné za 451 000 dolarů Wayne Gretzky, v roce 2007 se si pak „Gretzky T-206 Honus Wagner“ koupil anonymní sběratel z Kalifornie za 2,8 miliónu dolarů. Loni v srpnu se jeden z dochovaných kusů prodal v Chicagu za 6,6 miliónu dolarů, během roku se tak cena navýšila o 625 000 USD. O T206 Wager dokonce vznikla kniha. Jak se nechal slyšet spoluautor Michael O‘Keefe: „Je to jen kus kartonu, který kromě peněz, které jsou lidé ochotni zaplatit, nemá žádnou hodnotu.“   

Případní zájemci o koupi musí postupovat maximálně obezřetně, neboť existují padělky. Jedna ze zaručeně pravých karet se nachází v Metropolitním muzeu umění v New Yorku.

  • LeBron James (27. dubna 2021, cena 5,2 miliónu USD)

Na ceně nováčkovské karty basketbalisty, který svádí s Michaelem Jordanem na dálku souboj o nejlepšího hráče všech dob, se podepsal LeBronův autogram. Jedná se zároveň o nejdražší basketbalovou kartu, na druhém místě je Slovinec Luka Dončič, jehož rovněž nováčkovská karta ze sezóny 2018/19 našla v březnu kupce za 4,6 miliónu dolarů. Podle Jesse Craiga ze společnosti PWCC Marketpalce jsou stále v oběhu LeBronovy sběratelské kartičky za minimálně 10 milionů dolarů. 

  • Patrick Mahones (28. července 2021, cena 4,3 miliónu USD)  

Nejdražší nováčkovská kartička v historii amerického fotbalu našla movitého majitele po prvním utkání Patricka v barvách Kansas Chies v roce 2017. V sezóně 2019/2020 dovedl „šéfy“ k zisku Superbowlu. Letos v únoru se prodala za 3,1 miliónu dolarů rovněž nováčkovská sběratelská kartička nejslavnějšího hráče historie NFL, sedminásobného vítěze Super Bowlu Toma Bradyho.

Sportovní obuv

  • Michael Jordan (25. října 2021, cena 1,47 miliónu dolarů)  

Jedná se o Nike Air Ships z roku 1984 návrháře Bruce Kilgora, který v roce 1982 přišel s Nike Air Force a je podepsán pod Air Jordan II. První smlouva mezi Nike a Michaelem Jordanem oslovila hollywoodské hvězdy Matta Damona a Bena Afflecka. Přestože se jednalo o z dnešního hlediska legrační částku 2,5 miliónu dolarů na pět let, je totiž kontrakt považován za zlomový okamžik sportovního byznysu. 

Až do té doby totiž fungovala reklama na základě spojení hvězdy s konkrétním produktem. V tomto případě si ale lidi nekupovali boty od Nike, ale od Jordana, a výrobci to vzhledem k mimořádnému komerčnímu úspěchu nevadilo. Na střední škole přitom Michael preferoval Adidas, zatímco na univerzitě v Severní Karolíně hrál v teniskách Converse. Basketbalové Boty s „fajfkou“, které mu připomínaly lodičky se vzduchovým polštářem pod patou, zpočátku nemusel, rozhodl slib Nike, že pro něj vytvoří vlastní řadu.     

Film produkují podle The Hollywood Reporteru Amazon Studios a Skydance Sports. Matt Damon se představí v roli ředitele Nike Sony Vaccara, Ben Affleck zahraje zakladatele Phila Knighta. Michael Jordan se ve filmu neobjeví, byznys totiž řešili jeho rodiče. 

Autor: Petr Bošnakov

Další články