Poté co ozbrojenci Hamásu zabili stovky Izraelců a unesli neznámý počet dalších, by podle investorů a analytiků měly technologické společnosti působící v Izraeli posílit bezpečnost, protože budou pravděpodobně čelit různým typům útoků, píše agentura Reuters.
Průmysl špičkových technologií je již několik desetiletí nejrychleji rostoucím odvětvím v Izraeli a má zásadní význam pro hospodářský růst, neboť se podle informací agentury Reuters podílí na 14 % pracovních míst a téměř pětinou na hrubém domácím produktu.
Ceny izraelských akcií a dluhopisů se v neděli propadly a mnoho podniků bylo uzavřeno poté, co v sobotu v izraelských městech řádili ozbrojenci z palestinské skupiny Hamás a militanti při překvapivém útoku vypálili na Izrael také tisíce raket.
Některé z nich doletěly až do Tel Avivu, což přimělo letecké společnosti pozastavit lety do Izraele a z Izraele.
Kvůli bojům mohou narukovat technologičtí experti
Izrael odpověděl leteckými údery na cíle Hamásu v Gaze, při nichž zahynuly stovky lidí.
„Je to obrovské narušení běžného provozu,“ řekl Jack Ablin, investiční ředitel a zakládající partner společnosti Cresset Wealth Advisors. Uvedl, že v krátkodobém horizontu by v případě rozšíření konfliktu mohlo dojít k přesměrování zdrojů, například k povolání zaměstnanců technologických společností jako vojenských záložníků.
Quincy Krosby, hlavní globální stratég společnosti LPL Financial v Charlotte v Severní Karolíně, uvedl, že pravděpodobně dojde k „obrovskému úsilí“ ochranit fyzická zařízení společností se sídlem v Izraeli před útoky, protože některé technologické výdaje jsou spojeny s armádou.
Ovlivní situace v Izraeli výrobu čipů?
Mluvčí výrobce čipů Intel, největšího soukromého zaměstnavatele a vývozce v Izraeli, uvedl, že společnost „pozorně sleduje situaci v Izraeli a podniká kroky k ochraně a podpoře svých pracovníků“. Mluvčí odmítl sdělit, zda situace ovlivnila výrobu čipů.
Společnost Nvidia, největší světový výrobce čipů používaných pro umělou inteligenci a počítačovou grafiku, uvedla, že zrušila summit o umělé inteligenci, který se měl konat příští týden v Tel Avivu a na kterém měl vystoupit její generální ředitel Jensen Huang.
Izraelská společnost Tower Semiconductor, která zákazníkům dodává analogové a smíšené polovodiče, především pro automobilový a spotřební průmysl, uvedla, že funguje jako obvykle.
Izraelský technologický sektor se již v roce 2023 potýkal se zpomalením, které ještě zhoršily vnitropolitické konflikty a protesty. Stále více izraelských technologických startupů se přesunuje do Spojených států.
Proč je Izrael technologickou velmocí?
Izraelský technologický sektor vznikl již v roce 1974, kdy zde založila svou pobočku společnost Intel, ale startupová scéna se rozjela v 90. letech 20. století a získala pověst druhého největšího technologického centra na světě mimo Silicon Valley, kde působí tisíce společností a rozvíjí se zde významný ekosystém.
V Izraeli nyní působí 500 nadnárodních společností – většinou jde o výzkumná a vývojová centra po nákupu izraelských startupů –, od Intelu po IBM, Apple, Microsoft, Google a Facebook.
V červnu premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Intel plánuje utratit 25 miliard dolarů (přes 580 miliard korun) za novou továrnu ve městě Kirjat Gat na jihu země, které je vzdáleno asi 42 kilometrů od Gazy.
Otevřít by se měla v roce 2027. Netanjahu ji označil za vůbec největší mezinárodní investici v zemi, která by mohla zaměstnat tisíce lidí a doplnit tamní závody na výrobu čipů a návrhářská centra.
Porostou investice do AI díky propojení s výdaji na armádu
V dlouhodobějším horizontu by mohlo dojít k nárůstu investic do technologického sektoru a sektoru umělé inteligence, kde Izrael zaujímá vedoucí postavení, a to z důvodu úzké provázanosti těchto odvětví s vojenskými výdaji.
„Pravděpodobně se zvýší investice do umělé inteligence. Když je země doslova zaskočena, první, na co se podívá – kromě zjevných problémů se zpravodajskými službami –, je to, co bylo opomenuto v rámci bezpečnostních systémů. Mohlo by to posílit podporu většího množství finančních prostředků na technologie pro armádu, které pak v konečném důsledku přejdou na technologické společnosti ze soukromého sektoru,“ dodal Quincy Krosby.
Technický sektor v minulosti prokázal odolnost a překonal řadu konfliktů s Hamásem v Gaze.
Autor: Jiří Böhm