Tento víkend hostí japonská Hirošima každoroční summit zemí G7. Japonský premiér Fumio Kišida se rozhodl uspořádat klíčové mezinárodní setkání na místě jaderné zkázy, aby zaměřil celosvětovou pozornost na katastrofální následky možné jaderné války.
Riziko použití jaderných zbraní stále roste
Pokaždé, když se zvětší napětí na Ukrajině, si svět znovu připomene, jaké katastrofální důsledky by pro lidstvo mělo použití jaderných zbraní. Riziko jejich nasazení je vyšší než kdykoli předtím – včetně nejnapjatějších okamžiků studené války – a stále roste. Na pozadí rusko-ukrajinského konfliktu a napětí v několika regionech opakovaně zaznívají znepokojivé rétoriky. Pravidelné zmínky o potenciálním použití jaderných zbraní představují nebezpečí spočívající v „normalizaci” myšlenky a narušují desítky let staré tabu.
Volba místa konání letošního summitu zemí G7 není proto náhodná. Má připomenout důsledky strašlivé devastace a utrpení způsobeného atomovým bombardováním Hirošimy a Nagasaki v roce 1945. Jaderná zbraň, která tehdy zničila Hirošimu, zabila 140 000 lidí, a jejíž dopad přežilo pouze deset procent lékařů a sester pomáhajících zmírnit následky této devastace, měla ráži pouhých 15 kilotun TNT. Dnes by byla chápána jako malá nebo „taktická“ jaderná zbraň. A právě tento typ se čím dál častěji až koketně objevuje v Putinově rétorice jako „něco“, co je možno využít v rámci konfliktu na Ukrajině.
Červený kříž volá po korektních krocích
Červený kříž se jako nezávislá mezinárodní organizace přidává k výzvám japonského premiéra a vyzývá vlády jaderných mocností a jejich spojenců ke konkrétním akcím, které povedou ke snížení nebezpečí použití jaderných zbraní.
Kromě jisté smrti v místě dopadu jaderné zbraně upozorňuje i na skutečnosti, které nás na první pohled nenapadnou. Radioaktivní spad by mohl kontaminovat velké oblasti v mnoha zemích. Následná panika by vyvolala masové pohyby lidí a vážné socioekonomické problémy. Na mezinárodní úrovni neexistuje žádná účinná kapacita humanitární reakce pro řešení následků výbuchu jaderné zbraně. Jedinou adekvátní možností je tedy zabránit jakémukoli použití jaderných zbraní.
Prezidentka Mezinárodního výboru Červeného kříže a prezident japonského Červeného kříže vydali 17. května u příležitosti summitu G7 společnou výzvu, v níž naléhají na všechny státy, aby nyní jednaly s cílem snížit riziko použití jaderných zbraní a pokročit v jaderném odzbrojení.
„Vítáme pozornost, kterou vlády G7 na svém summitu v Hirošimě věnují tomuto naléhavému problému, a vyzýváme všechny vlády, aby mu přisoudily stejně vysokou prioritu. Jsme plně připraveni spojit se s vládami, abychom dosáhli těchto cílů, na kterých závisí bezpečnost a budoucnost všeho lidstva,“ uzavírá Marek Jukl, prezident českého Červeného kříže.
Autor: Alena Burešová