Doma už nikdo nebude mít kuchyni, rakovina bude vymýcena, muži budou nosit kudrliny a ženy si barvit zuby na černo. To je jen něco málo z novinových článků, které vyšly přesně před 100 lety a předpovídaly, jak bude vypadat rok 2023. Kolik z nich se trefilo a které odkazují spíše na sci-fi filmy, zjišťoval server National Public Radio.
Ihned zapomeňte na létající auta. Když dávali vědci a sociologové v roce 1923 dohromady, jak by mohl vypadat rok 2023, jejich vize se týkaly spíš kudrnatých mužů a čtyřhodinové pracovní doby. Nejzajímavější předpovědi, publikované v různých novinách z roku 1923, dal dohromady Paul Fairie, výzkumník a instruktor z University of Calgary, a sestavil z nich vlákno na Twitteru, které se ihned stalo virálním.
Vždy ho totiž bavilo pročítat si staré noviny – nejprve kvůli projektům ve škole, ale později i ve volném čase. „Od loňského léta sdílím tematické sbírky výstřižků na Twitteru a napadlo mě, že by mohlo být zábavné podívat se na to, co si lidé mysleli o roce 2023, ale před 100 lety,“ řekl Fairie. Jeho „neškodný“ koníček však narazil na zajímavý problém, který se promítá i do našeho století. Podle Fairieho se mnoho těchto sto let starých předpovědí týkalo věcí, kterých se lidé v té době obávali – a které pro některé zůstávají dodnes zdrojem obav. Zdá se například, že předpovědi o mužích kulmujících si vlasy vychází z obecných obav ohledně čehokoliv, co zpochybňuje genderové normy.
Všichni lidé budou krásní
Názory na rok 2023 byly různé, ale mnoho z nich se v určitých bodech protínalo. Několik „věštců“ popsalo, že svět bude plný zdravých a krásných lidí. „Soutěže krásy budou zbytečné, protože zde bude tolik krásných lidí, že bude téměř nemožné vybrat vítěze,“ zaznělo v jednom z neidentifikovatelných novinových článků. Otázka krásy a trendů byla v té době velkým tématem, v novinách Savannah News se tak objevilo, že si ženy budou pravděpodobně holit hlavy. Dívky by si také podle předpovědí měly barvit zuby na černo – což vznáší do předpovědí o tom, jak budou všichni krásní, malý otazník.
Vědci a sociologové se také shodovali na tom, že budeme žít podstatně déle. Někdo zmiňoval, že by průměrná délka života mohla dosáhnout stovky let. Jiní však uvádí 150, 200, nebo dokonce 300 let. Jen pro kontext, očekávaná délka života člověka narozeného v USA se loni snížila na 76,4 let – což je nejkratší odhad za téměř dvě desetiletí.
Všechno se zrychlí
Do roku 2023 se měla otevřít „polární aerolinka“, díky které mělo být možné létat z Chicaga do Hamburku (přes severní pól) za pouhých 18 hodin. Tato předpověď také nebyla příliš daleko od pravdy, až na to, že nyní průměrný let mezi těmito destinacemi trvá zhruba 13 hodin. Průkopník letectví Glenn Curtiss také napsal, že bude do roku 2023 „benzín nahrazen radiem a že nebe bude přeplněno nesčetnými plavidly, plujícími po přesně definovaných trasách“.
Značné nadšení panovalo také ohledně vyhlídek na bezdrátovou a bezpapírovou komunikaci. „Rádiotelefony o velikosti hodinek udrží každého ve spojení s druhým koncem světa,“ zaznělo v jednom novinovém článku. A jeho autor v tomto případě opravdu uhodil hřebíček na hlavičku.
Zrychlit se měla i pracovní doba. V jednom optimistickém výhledu matematik Charles Steinmetz předpověděl, že lidé budou trávit ještě méně času prací: „Žádná další tvrdá práce do roku 2023!“ Čas by lidé neztráceli ani s přípravou jídla, protože do kuchyně už bychom se jen tak nepodívali. „Soukromé kuchyně úplně zmizí. Jídlo bude připravováno pomocí chemických vzorců, které zachovají jídlu dlouhotrvající čerstvost a zbaví ho nežádoucích vlastností. Bude také obsahovat mnohem více potřebných živin a dopravováno bude každý den přímo na náš stůl,“ napsaly noviny v roce 1923.
A co nadcházejících 100 let?
Někteří vědci se však nezastavili na roce 2023 a podívali se trochu dál do budoucnosti. Fyzik, vynálezce a futurolog Archibald Low, který učinil mnoho přesných předpovědí o 21. století, prohlásil, „že je možné, že až civilizace pokročí o další století, bude v zárodku existovat mentální telepatie a bude tvořit velmi užitečnou metodu komunikace“.
Podle autora celého projektu Paula Fairieho je však dalších 100 let obestřeno mnoha otazníky. „Jestli je něco, co jsem se při práci na projektu naučil, bude to nejspíš to, že absolutně netuším, jaké bude vypadat nadcházející století,“ dodává Fairie.
Autor: Lenka Hrušková