Až 7 hodin denně stráví člověk průměrně na svém telefonu. A zajímavé na tom je, že pokud jeho zaměstnání zahrnuje práci s počítačem, toto číslo je ještě vyšší. Informoval o tom server The Conversation.
To, že většina lidí používá v posledních letech nadměrně digitální zařízení, není žádná novinka. Práce s notebookem je pro mnohé hlavní náplní jejich zaměstnání, z mobilů se stali nenahraditelní pomocníci téměř v každém směru a televize používáme k odreagování po dlouhém dni. Stahujeme se do digitálního světa, abychom unikli stresu světa našeho. Paradoxem ale je, že jsme vystavováni stejnému množství stresu – jen v jiné formě.
Aby bylo jasno, digitální zařízení skýtají nesčetně mnoho výhod, ale jak praví staré a osvědčené přísloví: všeho moc škodí. A to samé platí i s technologiemi. Podívejte se na pár tipů, jak se vyhnout špatnému spánku, bolavým očí, stresu a ztuhlému krku.
Cvičte vědomé odkládání telefonu
Je to přesně tak jednoduché, jak to zní – udržte telefon mimo svůj dohled. Nejlepší je dát ho pryč ze stolu, nebo úplně do jiné místnosti. Výzkumy totiž ukazují, že když máte telefon poblíž, má to výrazný vliv na váš výkon. Dobré je také vypnout si upozornění ze sociálních sítí. Když bude někdo potřebovat něco důležitého, zavolá vám a vyřešíte to rychle a bez dlouhého koukání do displeje.
Občas je ale dobré stanovit si i chvíli, kdy se vám nikdo nedovolá, a budete žít pouze teď a tady – s lidmi, kteří jsou fyzicky u vás. Místo scrollování obrazovky přečtěte knihu, běžte si zaběhat nebo běžte na procházku. Cokoliv, co vás na chvíli vzdálí od digitálního světa.
Dalším malým tipem je pořídit si fyzický budík. Telefon tak před spaním můžete nechat v úplně jiné místnosti a nebude vás před spaním rozptylovat. A to vlastně ani ráno, a váš první pohled po otevření očí nebude do zářivé obrazovky.
Nastavte si limity času u obrazovky
Kolikrát je to chvíle plná děsu, ale rozhodně pomůže – průběžně sledujte, kolik času trávíte na telefonu. V nastavení se vám dokonce ukáže, kolik času trávíte na jednotlivých aplikacích. Na těch si pak můžete libovolně nastavit časový limit – například půl hodiny denně na Instagramu.
Po uplynutí limitu na vás vyskočí upozornění a aplikace se automaticky uzamkne. Pokud na ní potřebujete něco dodělat, samozřejmě si ji můžete znovu odemknout, ale psychologický trik je to dobrý.
Ulevte očím a zádům
Nenamáhejte své oči na malém displeji na telefonu. Pro delší práci zvolte spíše notebook s větší obrazovkou. Velký vliv na zrak má také modré světlo, které digitální zařízení vyzařují. Proto je dobré v nastavení modré světlo snížit, nastavit si optimální jas obrazovky a velkým pomocníkem jsou i brýle, které průchodu modrého světla zabraňují. Ulevíte tak zaprvé svým namáhaným očím, a dopřejete si kvalitnější spánek.
Myslete ale také na vaše záda. Pokud se 8 hodin v práci hrbíte nad počítačem, můžete si přivodit nepříjemně poškodit krk a záda. Snažte se proto sedět vzpřímeně, často se protahujte a cvičte.
Důležité uvědomit si, že jsou tyto technologické zázraky dobrým sluhou, ale zlým pánem. Jde o to užívat si je uspokojivějším způsobem, ale vědoměji. A získat pocit kontroly nad svým digitálním životem. Nemusíte se pak považovat za další digitální oběť.
Autor: Lenka Hrušková