;

Jak pomáhají iPady v českých nemocnicích?

Články 10. 11. 2020

Jak pomáhají iPady v českých nemocnicích?

Moderní technologie postupně pronikají i do českých nemocnic. I přes řádící koronavirus je ale jejich plošné nasazení stále ještě v plenkách.

Chceme dát doktorům, sestřičkám i pacientům iPady, zní ze stran společností zabývajících se digitalizací. Nemocnice se ale k tomu staví zdrženlivě, mají strach ze ztráty přímého vztahu mezi doktorem a pacientem. Přitom opak je pravdou. Tablety v tomto ohledu plní stejnou funkci jako třeba obyčejný zápisník, fungují tedy jako přirozený nástroj mezi lidmi ve zdravotnictví.

iPady pro české sestřičky

Zkušenosti ze zahraničí přitom mluví jasně – nainstalované aplikace v iPadech nebo iPhonech umožňují nemocnicím pracovat efektivněji. Lékaři tak mají přístup ke zdravotním záznamům a údajům hned, když je potřebují. 

„Například doktor při vizitě si naskenuje čárový kód na náramku pacienta a okamžitě dostane na tabletu všechny potřebné informace. Nedělá tak práci, kterou nemusí. Sestry zase mají po ruce nástroj pro bezpečnější a neomylnější podávání těch správných léků pacientům,“ vysvětluje Petr Kubíček, CEO společnosti B2A, která ve spolupráci se společností iStyle – autorizovaným prodejcem Apple – dodává do českých nemocnic iPady s příslušnými zdravotnickými aplikacemi.

Pozitivní zkušenosti ze zdravotnictví

iPady samozřejmě využívají i samotní pacienti. Mohou totiž díky speciálním aplikacím sledovat svůj zdravotní stav. Zůstanou tak informováni a budou zapojeni do své vlastní léčby a rehabilitace prostřednictvím komunikace se svým ošetřujícím lékařem během pobytu v nemocnici.

Navíc během nečekaných událostí, jako je současná koronavirová epidemie, mohou být díky tabletu v pravidelném a bezpečném spojení se svou rodinou. Důkazem je aktuální osobní zkušenost několika pacientů s koronavirem, kterým společnost iStyle pro tyto účely dodala iPady.

Digitální zdravotnictví v praxi
Zdroj: Apple

„Jak iStyle, tak Apple vnímají zdravotnictví jako jeden z nejdůležitějších oborů, kde můžeme působit. Díky zkušenostem, které jsme načerpali v jiných oborech, můžeme přirozenou formou pomáhat lékařům, sestrám i pacientům. Zdá se to být správný sektor pro uplatnění přidané hodnoty našich zařízení ve spojení s aplikací pro zdravotní personál. Podle zahraničních zkušeností, které jsou z USA a Velké Británie jednoznačně doložitelné, vnímáme pozitivní dopad na zdravotnictví. To se týká úspory času i zkvalitnění péče o pacienty,“ říká Matyáš Rezek, sales manager v iStyle.

Nemocnice trpí nedostatečnou digitalizací

Že české nemocnice nevyužívají dostatečně moderní aplikace či software určený přímo pro zdravotnictví, je známá věc. Je otázkou, jak se tento stav promění během pandemie. Zatím ale platí, že sice zástupci nemocnic jsou moderním technologiím naklonění, ale nedokážou dostatečně využít nabízeného potenciálu.

„Je to i otázka určité počítačové gramotnosti. Možná se lidé v nemocnicích bojí, že aplikacím nebudou rozumět, budou pro ně složité. Přitom zkušenosti, které máme my nebo Apple, mluví o opaku. Není nic jednoduššího a uživatelský přívětivějšího než držet v ruce dotykový tablet či telefon a přehledně hledat, zadávat nebo diktovat potřebné údaje. České nemocnice prostě trpí nedostatkem digitalizace,“ uzavírá Petr Kubíček.

Autor: Tomáš Vrána

Další články