;

Jak pomáhají roboti na stavbách?

07. 02. 2020

Jak pomáhají roboti na stavbách?

Automatizace zasahuje i do stavebnictví. Dělníci s kolečky a lopatami, zedníci se zednickou lžící a instalatéři, tesaři a klempíři se svými ručními nástroji sice stále budou potřeba, zároveň však spoustu lidské práce na stavbě nahradí roboti.

U jezera Michigan dvacet zedníků staví z cihel rozměrnou budovu vysokoškolské koleje. Nemusejí se však zabývat nanášením malty a pokládáním cihel tolik jako dříve – místo toho se zaměřují na kvalitu a na začišťování maltových spojů. Monotónní práci za ně totiž zastane robot SAM od Construction Robotics. Má kovové rameno, které vyčnívá z klece, pohybuje se tam a zpět podél vznikající stěny a každý 12 sekund nanese maltu a položí jednu cihlu.

Robot MULE od stejného výrobce pomocí čtyřmetrového ramene zase zdvihá těžké betonové či kamenné polotovary nebo nástroje o hmotnosti až 70 kg a dělníci je pak navádějí na správné místo.

Robot MULE. Foto: Construction Robotics

Roboti se neunaví a mohou pracovat nepřetržitě. Spolehlivost bez zbytečných prodlev je přitom ve stavebnictví zásadní. Velká většina stavebních projektů překračuje rozpočet a podle konzultační firmy McKinsey 20 % staveb celosvětově trvá déle, než se původně očekávalo. Částečně za tyto nedostatky může nedostatek pracovních sil. „Na růstové dynamice sektor [stavebnictví] ztrácí nejen kvůli celkovému zpomalení hospodářství, ale i kvůli svým vlastním problémům. To jsou zejména nedostatek vhodné pracovní síly a dlouhé dodací lhůty, které stavební práce prodražují,“ uvedl analytik Lukáš Kovanda z Czech Fund pro deník Metro. Navíc stavebnictví je obor, do kterého se lidé příliš nehrnou. Je to práce namáhavá, špinavá, ale také nebezpečná, s množstvím pracovních úrazů. A právě proto mohou výrazně pomoci roboti typu SAM či MULE.

Překážkou zavádění robotů na stavbách mohou být vysoké investiční náklady a také opatrnost a konzervativnost stavebních firem. Zmínění roboti od Construction Robotics stojí například v přepočtu od 1,5 milonu do 50 milionů Kč. Nejsou také vhodným řešením pro jemnější práce, jako jsou elektroinstalace či tesařské práce. A v neposlední řadě narážejí někdy na odpor samotných stavebních dělníků, kteří se obávají o svůj zdroj obživy.

Australský robot Hadrian X. Foto: FBR

Roboti se však na stavbách prosazují: robot Hadrian X od australské firmy Fastbrick Robotics (FBR) postaví zdi rodinného domu za jediný den, a to pomocí tvárnic, které jsou dvanáctkrát větší než běžné cihly. Robot Kuka Titan, který je ve fázi prototypu, využívá pro přesné umístění fasádních panelů měřicí a skenovací systém.

Foto: Built Robotics

Velmi ambiciózní je projekt startupu Built Robotics ze San Franciska. Tato firma totiž vyvíjí autonomní technologie pro buldozery, bagry a další těžkou stavební techniku. Tato technologie umožňuje přemisťování zeminy a zvedání dřevěných palet zcela samostatně, aniž by někdo seděl v kabině stroje.

„Mozek“ tohoto stroje, sestávající z čidel, počítače a kamer, je připevněný na kabinu stroje. Pro konkrétní staveniště a práce je třeba naváděcí systém naprogramovat – to dělají programátoři ve spolupráci se staviteli, kterým platí za využívání technologie měsíční nájem. O bezpečnost se starají geo-ploty, tedy souřadnice, které vyznačují hranice stavby, a pak také nouzová vypínací tlačítka. Stroje by se mohly také časem učit analýzou výsledků.

Foto: Ekso Bionics

Kromě samotných stavebních strojů existují i další způsoby využití robotů na stavbách. Například firma Doxel konstruuje autonomní roboty a drony s 3D viděním a umělou inteligencí, které létají kolem stavenišť a kontrolují postup a kvalitu prací. Ekso Bionics vyrábí robotické vesty, které zpevňují paže dělníka při namáhavých úkonech, jako jsou například vrtání nebo instalace potrubí nad hlavou. Stejná firma prodává také robotickou paži, která usnadňuje užívání těžkých nástrojů. A Dusty Robotics nabízí malé autonomní roboty, kteří liniemi na staveništi na základě stavební dokumentace vyznačují polohu stěn a infrastruktury.

Autor: Petr Bílek

Další články