27. dubna byli frekventanti doktorského studijního programu z univerzity Politecnico di Milano svědky nového světového rekordu. Jimi vytvořený vůz totiž dosáhl vůbec nejvyšší rychlosti, kterou kdy autonomně řízený automobil jel. Nový světový rekord nese hodnotu 309,3 kilometru v hodině, kdy s přehledem překonává dosavadní nejvyšší dosaženou rychlost 282,2 kilometru v hodině. Nikdy předtím nebylo auto řízené umělou inteligencí tak rychlé, informuje o tom server Tech Xplore.
Výzkumný tým z italské univerzity Politecnico di Milano, nazývající se PoliMOVE, však rekord pokořil již podruhé. Na rovince rozjezdové dráhy raketoplánů v Kennedyho vesmírném středisku NASA na Cape Canaveral se mu podařilo překonat stávající světový rekord už 26. dubna. Ještě ten den se však výzkumníci rozhodli pokořit i svůj vlastní rekord, a v testech tak nadále pokračovali. Vytrvalost se, jak vidíme, vyplatila a týmu PoliMOVE se podařilo překročit doposud nedosažitelný pomyslný milník tří set kilometrů v hodině.
Z projektu bude mít prospěch celý automobilový průmysl
Rychlost 309,3 kilometru v hodině byla dosažena jako průměrná nejvyšší rychlost dvou po sobě jdoucích pokusů v opačných směrech, aby se eliminovaly účinky větru. Za pár dní se tým PoliMOVE pokusí o podobný výsledek, rozdíl však bude v dráze, po které auto pojede. Půjde o závodní okruh v Atlantě, jak si tedy autonomně řízený vůz povede na něčem jiném, než je rovinka, je pro všechny výzvou.
„Vytvořili jsme auto, které funguje pouze na algoritmech. Nejdůležitější proto byla přesnost a jakákoliv malá chybička mohla kompletně změnit výsledek. Tato zkušební jízda byla opravdu vzrušující a jsme nadšeni jak ze světového rekordu, tak z faktu, že všechna data budou zpřístupněna a celý průmysl tak může mít z naší práce a poznatků prospěch,“ prohlásil Sergio Savaresi, vedoucí týmu z univerzity Politecnico di Milano.
Nejde o první úspěch výzkumného týmu
PoliMOVE je součástí výzkumné skupiny The mOve, která má svou dlouholetou tradici na univerzitě Politecnico di Milano. Skupina, kterou vede zmíňovaný Sergio Savaresi, již 20 let studuje autonomní řízení všech typů pozemních vozidel – od elektrických kol až po traktory. Velkým úspěchem týmu PoliMOVE byla letošní výhra v závodě vozů řízených umělou inteligencí, The Indy Autonomous Challenge v Las Vegas, kde se mezi soutěžícími objevovaly jedny z nejprestižnějších univerzit světa.
Autor: Lenka Hrušková