Zrychlení a zefektivnění výrobních procesů, zvýšení kvality produktů, optimalizace ergonomie práce, větší bezpečnost – a především stále aktuálnější řešení nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců. To jsou v kostce hlavní přínosy, pro které čím dál víc firem napříč obory zapojuje do výroby kolaborativní roboty. Hodí se ale kolaborativní roboti skutečně pro všechny?
S kolaborativními roboty se ve výrobě setkáváme stále častěji. Podle posledních dat už 23 % menších firem v České republice kobota využívá a řada dalších o tom uvažuje. Koboty jim pomáhají se stále širší škálou činností, od montáže k natírání, od balení a paletizace ke šroubování, leštění, vstřikování nebo sváření. Zdaleka přitom nejde jen o automobilový průmysl, koboty se uplatňují stejně tak v potravinářství, farmaceutickém průmyslu nebo v zemědělství. Prakticky tak dnes neexistuje obor, kde bychom koboty nenašli.
Jedním z nejdůležitějších faktorů pro firmy, které uvažují o pořízení kolaborativního robota, je ovšem stále návratnost investice. Za jak dlouho jim se takový kobot vyplatí? A vystačí si při analýze návratnosti s jednoduchých vydělením pořizovací ceny zařízení měsíční mzdou zaměstnance, nebo je to celé složitější?
Podle Pavla Bezuckého, generálního ředitele pro střední a východní Evropu ve společnosti Universal Robots, lídra trhu s kolaborativní robotikou, je návratnost investice obecně velmi rychlá. Obvykle se pohybuje v řádu měsíců. Dle aktuálních dat jsou na trhu společnosti, kde se investice do kobota vrátila v řádu pouhých dnů. A co je zásadní, díky nízké pořizovací ceně a obrovské výkonnosti, která jde ruku v ruce s flexibilitou a mobilitou kobotů Universal Robots, to platí i pro malé a střední podniky, které byly k průmyslové automatizaci dlouho skeptické.
Jak zároveň Pavel Bezucký dodává, firmy by se ale neměly zajímat čistě jen o finanční stránku investice. „Stejně důležité je do kalkulace zahrnout i další prvky jako zvýšení výrobní kapacity, efektivnější využití pracovních kapacit a prostoru, zlepšení kvality výsledných produktů, přínosy pro stávající zaměstnance a v dlouhodobějším horizontu tak získání jistot pro další rozvoj firmy,“ říká Pavel Bezucký.
Každý si teď návratnost spočítá online
Podle Pavla Bezuckého lze v případě kolaborativních robotů Universal Robots návratnost relativně dobře předvídat na základě několika základních parametrů. Roli přitom samozřejmě hraje jejich jednoduchá programovatelnost, rychlé uvedení do provozu, lehká konstrukce a flexibilita. Na druhou stranu při kalkulaci celkových nákladů je potřeba zohlednit také náklady spojené s dalším systémovým příslušenstvím.
„Abychom firmám počáteční rozvahu co nejvíc usnadnili, spustili jsme na našem webu universal-robots.com jednoduchý online nástroj, pomocí kterého si hrubou návratnost pro svůj podnik spočítá každý. Pro detailnější analýzu návratnosti a konkrétní řešení jsou pak zájemcům samozřejmě k dispozici naši poradci,“ říká k online kalkulátoru návratnosti Pavel Bezucký.
>>> Online kalkulátor návratnosti najdete na www.universal-robots.com/cs/payback
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.