Boxerská legenda Vladimir Kličko (45) nyní na Ukrajině bojuje proti Rusům. Jeho londýnská rodinná firma KLIWLA, která spravuje kolem 100 milionů dolarů, však pokračuje v obchodní činnosti. Jaká je Kličkova investiční strategie?
Ukrajinský boxer, který měl před nedávnem narozeniny, vyhrál více soubojů o titul mistra světa v těžké váze než Muhammad Ali nebo Mike Tyson. Nyní však svádí poněkud jiný boj než mezi provazy. Společně se starším bratrem Vitalijem, též bývalým mistrem světa a nyní starostou Kyjeva, a také s dalšími špičkovými boxery – například Oleksandrem Usykem nebo Vasilijem Lomačenkem – brání svou zemi v řadách ukrajinské armády.
Kličkova rodinná firma KLIWLA Family Office AG se v Londýně dál stará o majetek v hodnotě 100 milionů dolarů (kolem 2,3 miliardy korun). Jak serveru Business Insider prozradil Kosťa Kovalčuk, ředitel KLIWLA, firma drží kolem 35 % investic na Ukrajině a zbývajících 65 % ve světě. Zaměstnává dva lidi v Británii a další dva v Lichtenštejnsku. Kovalčuk kolem deseti let působil v poradenské skupině banky UBS pro ropu a zemní plyn a rodinu Kličkových zná přes 25 let. Dodejme, že KLIWLA nespravuje majetek Vladimirova bratra Vitalije, a to kvůli jeho politickému angažmá ve funkci starosty Kyjeva.
Kovalčuk uvádí, že nejdůležitější pro řízení rodinné firmy je schopnost vstřebávat znalosti. „Jsem velmi dobře placený knihovník – celý den čtu,“ říká Kovalčuk, „hlavně sdělení firem investorům, průzkumy trhu, údaje o kapitálu a texty o kryptoměnách.“ Označuje se za hodnotového investora – jeho strategií je investovat do kvalitních společností, které se prodávají za zajímavou cenu. Hodnotové investování nespočívá jen v nákupu akcií v době, kdy jsou podhodnocené a velmi levné, vysvětluje Kovalčuk. „Rádi zaplatíme vyšší cenu za společnosti, které rychle rostou a již mají ziskový obchodní model. Vyhýbáme se módním titulům, u nichž za uplynulé roky není vidět žádná cesta k ziskovosti. Loni nastal obrovský boom SPAC, tedy společností založených za účelem akvizice. Těch jsme se ale ani netknuli – zacházeli jsme s nimi, jako kdyby byly radioaktivní.“
Podle Kovalčuka se investiční strategie nechává inspirovat veličinami finančního světa, jak jsou Warren Buffett, Ray Dalio a Terry Smith.
Soustředíme se na „hraniční technologie“, prozradil Kovalčuk. „Tím myslíme technologie, které ještě nejsou komerční, možné do tří let ještě nebudou generovat zisk, ale dlouhodobě by mohly způsobit revoluci.“
Starý a nový svět: komodity a technologie
Významnou roli v Kličkově portfoliu zaujímají komodity jako zlato, stříbro a kontrakt na ropu. KLIWLA investuje rovněž do biotechnologií, elektronického obchodu a videoher. V poslední době Kovalčuk pečlivě sleduje i kryptoměny. „Zpočátku jsem byl ke kryptoměnám skeptický – měl jsem je za pouhou spekulativní bublinu. Ale pak jsem si uvědomil, že v tomto oboru existují společnosti se solidním obchodním modelem a že tokenizace je nový převratný způsob, jak technologické projekty financovat. V různých komoditách je nyní nedostatečná nabídka, a tak dává smysl se soustředit právě na tato aktiva.“
Volatilita trhu v situacích, jako je válka, vytváří příležitosti pro investory. „To ale není útěchou, když Ukrajina prožívá nesmírné utrpení,“ svěřuje se Kovalčuk.
„Haribo“ NFT
Vladimir Kličko kromě investic nyní vyvíjí ještě další finanční aktivitu: chystá se prodávat NFT, aby získal peníze pro obranu Ukrajiny před ruskými okupanty. Ve spolupráci s newyorským výtvarníkem WhIsBe dal dohromady kolekci, která se prodává na NFT trhu OpenSea. WhIsBe vytvořil novou verzi svého díla Medvídek vandal, jehož motivem je barevný gumový medvídek pózující po zatčení pro policejní fotku. Novými artefakty se čtyřmi NFT edicemi jsou gumoví medvídci v ukrajinských barvách – modré a žluté. Kolekce Vandalz for Ukraine: WhIsBe x Wladimir Klitschko se prodává za 100, 1000 a 10 000 dolarů. Jedinečný NFT pak je k mání za rovný milion dolarů. Výtěžek z prodeje NFT Vandalz for Ukraine připadne ukrajinskému Červenému kříži.