Když je něco, co pokládáme za naprostou samozřejmost, náhle zpochybněno, přichází na finančních trzích ta nejnepříjemnější překvapení. Rok 2022 jich byl plný a investoři zažívali těžké časy. Zvyšování úrokových sazeb, vysoká míra inflace, pokles výnosů z akcií i dluhopisů, nedostatek kapitálu. Zde jsou nejdůležitější zvraty, které se udály a které významně ovlivní investování i v tomto roce.
Konec aktiv chránících před inflací
Ani zlato, ani bitcoin nás už před inflací neochrání. Při tak vysokém růstu cen, jakého jsme v posledních měsících svědky, padá nejen hodnota našich reálných příjmů, ale i investic. Za minulý rok v průměru o desetinu. Zlato v posledních letech zdaleka neroste tak, jak investoři očekávali, a svět kryptoměn se otřásl v základech. Pokud nejste znalec alternativních investic a nerozumíte vínu nebo umění, zbývá vám jen starý dobrý (a nudný) konzervatismus. A ten ovládl většinu světa investic na dlouhou dobu.
Konec levných peněz
Budoucí finanční historici, kteří se ohlédnou za rokem 2010, budou žasnout nad tím, že si lidé opravdu mysleli, že úrokové sazby zůstanou navždy blízko nuly. Cena peněz po desetiletí klesala a zdálo se, že kombinace globální finanční krize z let 2007–2009 a pandemie nemoci covid-19 ji trvale přilepila k podlaze.
Konec roku 2021 přinesl závan vyšších úrokových sazeb a vysoká míra inflace v roce 2022 lepidlo trvale rozpustila. Centrální banky vyspělého světa zvýšily základní sazby na historicky vysoké úrovně.
Trhy očekávají, že sazby přestanou letos růst, s maximy mezi 4,5 % a 5 % v Británii a Americe a 3 % a 3,5 % v eurozóně. U nás se zatím počítá s šesti procenty. Pravděpodobnost snížení k nule je téměř mizivá. Guvernéři Fedu se podle serveru Economist domnívají, že jeho sazba skončí v roce 2023 nad 5 %, než se v delším období usadí na přibližně 2,5 %. Situaci může zkomplikovat i znovu vystřelená poptávka v Číně po ukončení jejích uzavírek. Éra volných peněz na dlouhou dobu skončila.
Smrt dlouhého býčího trhu
Býčí trhy neumírají na stáří, jsou zavražděny v aréně centrálních bank. A tak tomu bylo i v roce 2022, kdy se skončil býčí běh, který byl delší než většina ostatních. Začal v troskách po finanční krizi v roce 2009 a trval až do konce roku 2021. Index předních amerických akcií S&P vzrostl o pět až šest set procent. Krach roku 2022 a pokles o pětinu zatím trvá.
Poraženy nebyly pouze akcie, ale i dluhopisy
Jak je to možné? Ceny akcií částečně klesly, protože úrokové sazby vzrostly, čímž se zvýšily výnosy dluhopisů a rizikovější aktiva jsou ve srovnání s nimi méně atraktivní. Stejný mechanismus však stlačil ceny dluhopisů, aby se jejich výnosy srovnaly s převládajícími sazbami. Indexy globálních, amerických, evropských dluhopisů a dluhopisů rozvíjejících se trhů sestavené agenturou Bloomberg klesly o 12 až 18 procent.
Vypařil se kapitál
Kapitál nebyl v posledních letech jen levný, byl zdánlivě všude. Programy kvantitativního uvolňování centrálních bank, které byly navrženy během finanční krize ke stabilizaci trhů, se během pandemie přehnaly. Podle serveru Economist odčerpaly centrální banky Ameriky, Británie, eurozóny a Japonska společně více než jedenáct bilionů dolarů nově vytvořených peněz a použily je k nasávání „bezpečných“ aktiv, jako jsou vládní dluhopisy. Tím snížily jejich výnosy. Investoři reagovali a vypravili se hledat vyšší zisky do spekulativnějších koutů trhu. Boom zaznamenala aktiva rizikových dluhů s vysokým výnosem.
V minulém roce se situace otočila o 180 stupňů. Likvidita odtéká, a to nejen z rizikového konce trhu s dluhy. Klesla hodnota fúzí a akvizic. Hojnost kapitálu se změnila v nedostatek kapitálu.
Vyhlídky pro rok 2023
Světová ekonomika poměrně dlouhou dobu fungovala na levných penězích jako na steroidech. Stejně jako ve sportu, čím větší dávky, tím více „vysazení dopingu“ bolí. Experti zatím pro rok 2023 nepřicházejí s větším optimismem, než že by mělo dojít k postupné stabilizaci. Ovšem půjde-li vše podle plánu – konflikt v Evropě se postupně uklidní, Čína svým znovuotevřením nezamíchá globálními kartami – a neobjeví-li se další černá labuť, které v posledních třech letech přilétly v hejnu.
Autor: Alena Burešová