Jaké inovace a vynálezy přinesla olympiáda v Tokiu?

Zdroj: Mezinárodní olympijský výbor
Technologie 17. 08. 2021

Jaké inovace a vynálezy přinesla olympiáda v Tokiu?

Olympiáda v Japonsku skončila. Zbyla po ní řada technických inovací a vynálezů, od obslužných robotů a hi-tech funkčního oblečení až po trh s unikátními tokeny (NFT). A pochopitelně také vzpomínky, radost, zklamání, medaile – z toho jedenáct pro Česko – a díra v rozpočtu kolem 20 miliard dolarů.

K vidění byly světové sportovní hvězdy, slavné výkony a dramatická utkání. Olympiáda však změnila svět i mimo sportovní doménu, tvrdí GlobalData, firma, který se zabývá daty a jejich analýzou.

Abhishek Paul Choudhury, analytik nových technologií v GlobalData, k tomu poznamenává: „Letošní olympiáda byla v mnoha ohledech sama o sobě na velmi vysoké technologické úrovni. Zároveň ale přinesla inovace a vynálezy, které budou sloužit světu. A to se navíc povedlo v době pandemie covid-19.“ Díky jakým novým technologiím, mimo jiné, byla tedy tokijská olympiáda nejvíc hi-tech sportovní akcí všech dob?

Zdroj: Ralph Lauren

Funkční oblečení s řízením teploty

Značka Ralph Lauren, oficiální dodavatel oděvů pro olympijský tým USA, představila patentovanou technologii RL COOLING pro vlajkonoše družstva. Jde o integrální součást oděvu, která odvádí teplo od pokožky pomocí čidla monitorujícího a regulujícího teplotu u těla. Výsledkem je příjemný, chladivý pocit, který i v největším vedru pocítí člověk okamžitě a který dlouho přetrvává. Zkrátka „cool(ing)“.

Zdroj: Panasonic

Bezkontaktní sledování tělesných funkcí

Společnost Panasonic uvedla na hrách svou technologii Contactless Vital Sensing, která měří srdeční tep lukostřelce pomocí kamery vzdálené 12 (!) metrů od střelecké linie. Kamera přitom míří na obličej lukostřelce. Kolísání tepové frekvence se projevuje nepatrnými změnami v barvě pokožky. Ty nejsou pouhým okem vidět, ale kamera je zachycuje a obraz se hned vzápětí i analyzuje. Z přijímaného signálu lze zjistit průběh tepové frekvence.

Zdroj: Mezinárodní olympijský výbor

Trh s unikátními tokeny (NFT)

Mezinárodní olympijský výbor ve spolupráci s firmou nWay, která se zabývá vývojem video her, otevřel nový oficiální trh s digitálními zábavními zážitky s tématem olympiády. Součástí jsou olympijské odznaky s unikátními tokeny a multiplayer počítačové hry. Digitální olympijské odznaky ve funkci NFT budou mít stejné vlastnosti jako hmotné odznaky: budou pravé, budou mít svou vzácnost (tedy cenu) a původ, a budou tedy žádaným sběratelským artiklem, se kterým se bude čile obchodovat.

Co je vlastně NFT? Jednoduše řečeno je to položka v blockchainu, tedy v jakési digitální a decentralizované evidenční či účetní knize. Blockchain například spravuje kryptoměny. Token je jedinečná věc, třeba fotka, digitální obraz, reálné umělecké dílo nebo vlastnické právo k nemovitosti v Mladé Vožici. A právě zápis tokenu na blockchainu zaručuje jeho jedinečnost a pravost. To je velmi důležité u digitálních „aktiv“. Když koupíte obraz či fotku v digitální podobě, tak lze příslušný soubor vždycky zkopírovat a rozmnožit, čímž ztrácí na hodnotě. Pokud je však konkrétní obrazový soubor zanesen na blockchainu, pak máte s jistotou jediný a skutečný originál, jehož cena tím pochopitelně může růst. A unikátní token se pak také dobře prodává.

Zdroj: Intel Corporation

3D trackovací technologie

Firmy Intel a Alibaba společně vyvinuly sportovní trackovací technologii pro využití při „Tokiu 2020“, ale samozřejmě i dál po olympiádě. Systém využívá umělou inteligenci, počítačové vidění a strojové učení. Jak to funguje? Vytvoří se trojrozměrná síť, jakýsi digitální model sportovce v pohybu. Ten trenérům umožňuje zjistit v reálném čase důležité biomechanické informace pouze pomocí běžných videokamer, bez složitých snímačů umístěných na těle sportovce. Z těchto údajů lze analyzovat daný sportovní výkon a případně najít cestu k jeho zlepšení.

Mezi další technologie, které se uplatnily na olympiádě, patří obslužní roboty s umělou inteligencí od firmy Toyota, zábavní minidrony a systém pro rozpoznávaní tváří při vstupu od Intelu, ale třeba i vysílání od Alibaby, které poprvé využilo cloudové technologie.

Sport zkrátka není jen to, co se děje na hřišti, na stadionu, na trati či v bazénu. Sport, včetně olympijských her, je pevně svázaný s rozvojem technologií. A ty pak se mohou uplatnit v běžném životě i těch, kteří nikdy zásadně necvičí, nechodí a nepopoběhnou ani na tramvaj.

Další články