Klíčové komodity, ať už jde o ropu, měď, či železnou rudu, zahájily letošní rok výrazným posílením. Příčinou bylo přesvědčení, že postpandemické zotavení Číny dokáže vykompenzovat temná mračna, která se stahovala nad jinými částmi světové ekonomiky. Vývoj je však odlišný.
Začátkem roku výrazně posílily ceny většiny komodit. Typická reakce na pozitivní očekávání v souvislosti se znovuotevřením Číny, největšího světového spotřebitele. Analytici předpokládali, že nové čínské nákupy dokážou vykompenzovat propad Evropy, která se dosud nevzpamatovala z loňské energetické krize, a Spojených států, kde FED ve snaze zkrotit inflaci zvyšoval sazby nejrychleji za celá desetiletí.
S postupem času se však stále jasněji ukazovalo, že růstový impuls, který znovuotevření Číny přineslo, není tak silný, a s komoditami závislými na ekonomickém růstu se obchodovalo po zbytek čtvrtletí méně. Po vypuknutí bankovní krize navíc došlo k dalšímu poklesu.
Před druhým čtvrtletím vykazuje většina komoditních sektorů meziroční propad. Nejhůř jsou zasaženy sektory se značnou závislostí na růstu a poptávce jako energetika a průmyslové kovy. Ty v současnosti vykazují meziroční propad zhruba o čtvrtinu. Zemědělský sektor se propadl o šest procent, hlavně kvůli prudkému zlevnění pšenice a bavlny, zatímco drahé kovy po březnových zmatcích našly podporu a dnes se obchodují na stejné hladině jako před rokem.
Uvolnění napětí a fragmentace na komoditních trzích
Výsledkem je uvolnění napětí na trzích, které bylo loni dosti citelné a které pomohlo investorům dosáhnout značných zisků. Dlouhodobý vzestupný potenciál komodit nikam nezmizel, ale dál trvá. Příčinami jsou klesající nabídka několika klíčových komodit způsobená nedostatkem investic (ještě umocněným současnou bankovní krizí), postupné zotavování Číny, celosvětová politická podpora energetické transformace, obnova infrastruktury a rizika spojená s čím dál nepředvídatelnějším počasím.
Jelikož jednoznačné řešení ukrajinské války není na dohled, dochází na komoditních trzích k fragmentaci, která je i tématem těchto čtvrtletních výhledů. Patrně nejnaléhavěji je cítit v energetice, kde sankce proti Rusku vytvořily energetický trh o dvou, nebo snad dokonce třech vrstvách, což vede k zásadní změně světových přepravních tras. Delší lodní trasy a delší doba strávená na moři s sebou přináší tlak na zvyšování přepravních kapacit a nákladů. Například ruská ropa a palivové produkty vyvážené přes Balt obvykle do Rotterdamu si teď musí najít kupce podstatně dál – na Středním východě, v Indii, v Číně, a dokonce v Jižní Americe.
Drahé kovy čekají s posílením, až sazby dosáhnou vrcholu
Zlato a stříbro mají i nadále potenciál posilovat. V prvních čtvrtletích se hodnota zlata pohybovala mezi 1800 a 1950 dolarů, v nadcházejících měsících se žlutý kov může pokusit o dosažení nového rekordu a vyšplhat nad 2100 dolarů. Pokud se mu to podaří, může se i stříbro, jako ušlechtilý kov s průmyslovým využitím, vrátit k 26 dolarům za unci.
Hlavními faktory, které podpoří udržitelné zvýšení ceny, budou patrně trvalejší výrazná poptávka ze strany bank, která pomohla cenám už v roce 2022, kdy prudce rostl dolar i dluhopisové výnosy, a obnovení investiční poptávky ze strany ETF, které teď byly celé měsíce čistými prodejci. Hedgeové fondy, které otevírají nové pozice podle aktuálního vývoje trhu, budou i nadále pomáhat zlatu v růstu v dobách posilování, ale zároveň ho budou tlačit níž v období korekcí.
Ropa mezi slabostí rozvinutých a silou rozvojových trhů
Ropa Brent se po většinu prvního čtvrtletí obchodovala mezi 80 a 90 dolary. Potom ji ale bankovní krize a strach z recese srazily k 70 dolarům, jak se investoři snažili snížit svou expozici. Druhé čtvrtletí tak začíná na neočekávaně nízkém výchozím bodě a podle expertů ze Saxo Bank je jen malá šance, že by se v nadcházejícím čtvrtletí vrátila nad 90 dolarů. Příčinou bude ekonomické zpomalení v USA a v Evropě, které je protiváhou stávajícího výrazného zotavení čínské poptávky. Jak ve své zatím poslední měsíční zprávě uvádí agentura IEA, ropným trhem v současnosti zmítají protichůdné vlivy, nabídka převyšuje dosud nevýraznou poptávku a zásoby se vyhouply na 18měsíční maximum.
Kromě toho, že se na poptávce negativně podepisují současné rostoucí obavy z recese, zároveň překvapily i nabídkové vyhlídky. Rusko totiž navzdory tomu, že je terčem sankcí mnoha západních zemí, drží svou produkci téměř na předválečné úrovni. Ropu a palivové produkty teď neposílá Evropě a jejím spojencům z G7, ale asijským kupcům, zejména v Indii a Číně, ale i v Turecku, Africe a na Středním východě, takže k růstu cen na celosvětové scéně zatím nedošlo.
Autor: Alena Burešová