Co přinese nedávné oznámení Energetického regulačního úřadu pro rok 2023? Majitelé rodinných domů vytápěných tepelným čerpadlem meziročně na elektřině ušetří až 3863 korun, zatímco u malých bytů to bude jen 625 korun, naopak plyn nejvíce zdraží Pražanům, a to o 6 procent. Tam se argumentuje zastaralými plynovody a nutnými investicemi, říká Jan Béreš, energetický analytik Ušetřeno.
Ceny regulované složky u elektřiny příští rok výrazně poklesnou z důvodu odstranění podpory obnovitelných zdrojů energie a růstu nákladů na krytí technických ztrát. Oboje totiž bylo plně přeneseno na státní rozpočet.
Vzhledem k výraznému růstu komoditní složky vzrostl podíl té neregulované na celkové složce ceny elektřiny na 76 procent. Dříve byl podíl těchto obou složek vyrovnaný.
U plynu došlo k růstu regulovaných cen o 1,7 procenta. K růstu došlo nejen kvůli zvýšení nákladů na údržbu technické sítě, ale také kvůli nižší spotřebě plynu, a tedy nižším úsporám z rozsahu. I tak ale tento růst bude příští rok výrazně nižší než inflace, která má podle prognózy ČNB dosáhnout v příštím roce kolem 9 procent.
Regulované složky tak budou v obou případech tlumit dopady rostoucích cen energií a vysoké inflace.
Nejvíce se pokles regulovaných cen dotkne rodinných domů, které vytápějí tepelným čerpadlem. Meziročně ušetří průměrně 34 procent (absolutně 3863 korun), zatímco u malých bytů bude změna jen 9,7 procenta (625 korun). Pokles se týká všech, nejvíce se dotkne rodinných domů s tepelným čerpadlem. Je samozřejmé, že ten, kdo má větší spotřebu, také i více ušetří.
U plynu jsou mírné růsty o desítky korun, nejvíce ale zdraží plyn obyvatelům Prahy – přibližně o 6 procent. Tam se argumentuje zastaralými plynovody a nutnými investicemi.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.