Už od začátku roku 2022 trhy zažívaly extrémní volatilitu kvůli obavám z růstu inflace a úrokových sazeb. Ty však nadále klesají i dnes, kdy meziměsíční růst inflace láme desetileté rekordy. I když nám historie může ukázat, jak dlouho propady obyčejně trvají, do budoucnosti nikdo nevidí, říká Jan Hlavsa, CEO platformy Fondee.
Propady akciového trhu v historii
Přestože akciový trh někdy připomíná horskou dráhu, realita je taková, že krachy na akciových trzích nejsou úplně běžné. Mezi ty nejvýznamnější propady akciového trhu za posledních sto let patří:
1929: Akciový trh se propadl v reakci na klesající ekonomiku a paniku investorů, což znamenalo začátek velké hospodářské krize. Trh dosáhl dna v roce 1932 a zotavení mu zabralo více než dvě dekády.
1987: Trh se propadl o 25 % v reakci na paniku investorů a začínající počítačové obchodování, které se zvrtlo v den známý jako Černé pondělí. Trh se ale do dvou let zotavil a Komise pro cenné papíry spolu s burzou přistoupily k omezení obchodování.
2000: Index S&P 500 klesl téměř o 50 % a trvalo sedm let, než se zotavil.
2008: V reakci na bublinu na trhu nemovitostí a hypoteční krizi S&P 500 ztratil téměř polovinu své hodnoty a trvalo dva roky, než se zotavil.
2020: Když se v únoru 2020 globálně rozšířil covid-19, trh klesl za zhruba měsíc o více než 30 %. Nicméně v srpnu 2020 se trh opět odrazil a zotavení trvalo šest měsíců.
Jak nepropadnout panice a vytěžit z propadů trhů?
Obecně platí, že nejlepší z investic je ta dlouhodobá. Dlouhodobé investování je oblíbené z několika důvodů. Jedním z hlavních je i fakt, že představuje nižší riziko pro spolehlivý růst v průběhu času, s potenciálem vysoké návratnosti.
Kromě nižšího rizika a potenciálně vyšší návratnosti je dlouhodobé investování oblíbené i proto, že od investora vyžaduje jen minimální pozornost. To oceňují právě i naši klienti, kteří doposud s investováním neměli zkušenosti. Stačí si zadat trvalý příkaz a nechat vaše peníze vydělávat. Existuje několik typů dlouhodobých investicí.
Logicky můžeme usuzovat, že i přes propady na trzích směřuje křivka z dlouhodobého hlediska nahoru. Už tedy víme, že při tomto typu investování si můžete alespoň částečně vydechnout a nepropadat zbytečně panice. Co ještě můžete udělat?
1. Zjistěte, co vlastníte – a proč
Strachem vyvolaná reakce na dočasný propad není dobrým důvodem na zrušení investice. V ideálním případě byste si před ponořením do průzkumu trhů měli stanovit svou toleranci vůči riziku nebo vůči tomu, kolik jste toho ochotni podstoupit výměnou za vyšší potenciální výnosy. Investování je ze své podstaty vždy riskantní, ale to, co přispívá k dosáhnutí dlouhodobých výnosů, je schopnost překonat nepříjemnosti a zachovat si své investice a investiční strategii pro případ zotavení, které je, historicky vzato, vždy na obzoru.
Tohle vždy vysvětlujeme i našim klientům. Z historického pohledu se vždy každý trh vzpamatoval. Já osobně právě dnes investuji o něco víc, protože vím, že můžu akcie nakoupit prakticky ve slevě. Je to přece celkem logické – nakupujete, když je něco levné, a následně se radujete, když hodnota vašeho relativně levně nabytého aktiva vyroste. To se děje i dnes.
2. Důvěra v diverzifikaci
Laicky řečeno, diverzifikace nebo rozdělení vašich peněz do různých investicí je klíčem ke snížení investičního rizika a zjednodušení „jízdy na bouřlivém trhu“. Diverzifikace pomáhá zajistit, aby se vaše investice nekoncentrovaly do jednoho typu aktiva. Takže pokud má jedna akcie nebo odvětví špatný den, vaše ostatní investice mohou pomoci tyto ztráty kompenzovat.
Diverzifikace je základní podmínkou pasivního investování. Jde o skvělý nástroj snižování rizika investice, který zároveň představuje stabilnější výnosy.
3. Připravte se na výhodné nákupy
Propady trhu mohou být také příležitostí na nákup. Můžete si to představit jako nákup akcií ve výprodeji, když se trh propadne. Trik spočívá v tom, být připravený na pád a být ochotný investovat nějaké peníze na získání investicí, jejichž ceny klesají. Nemusíte být žádný vlk z Wall Street, abyste tímto výhodným nákupem mohli vydělat. V rámci online investičních platforem jen stačí, když zvýšíte svůj vklad.
4. Zaměřte se na dlouhodobý horizont
Když akciový trh klesá, může být těžké sledovat, jak se hodnota vašeho portfolia snižuje, a nic s tím nedělat. Obzvlášť těžké může být sledovat, jak se vaše portfolio zmenšuje v době krizí, jako byla pandemie covid-19. Je v pořádku mít obavy. Ale před jakýmkoliv unáhleným rozhodnutím si vzpomeňte, že při investování je někdy nejlepší strategií nedělat nic – to znamená zachovat svou investiční strategii, která je dlouhodobá, v rámci které investujete diverzifikovaně a kde jsou vaše peníze prakticky kdykoliv k dispozici.
Je důležité si uvědomit, že pokud prodáváte své investice v době poklesu, ztratíte. Ale když naopak dnes začnete s investováním, vaše budoucnost se vám za to odvděčí.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.