Oproti Polsku nebo Maďarsku máme mnohem méně střešních elektráren, než jaký je náš potenciál, a mnohem méně lidí a firem se věnuje odvětví fotovoltaiky, než bychom potřebovali, tvrdí Jan Krčmář, předseda představenstva Solární asociace.
Energetika se v posledních dnech stala tématem číslo jedna nejen pro majitele fotovoltaických elektráren, ale v podstatě pro každého. Aktuální situace na trhu s cenami elektřiny, která se dotkla již tisíců domácností, je důsledkem několika souběžných událostí. Jedním z klíčových nástrojů, jak tento nepříznivý vývoj do budoucna změnit, je rozvoj decentrálních obnovitelných zdrojů energie a nastavení vhodného energetického mixu.
V České republice máme v současnosti desítky tisíc střešních solárních elektráren, které pomáhají snižovat účty za elektřinu mnoha firem i domácností. Jejich hlavní výhodou je totiž přesná výše ceny za elektřinu, kterou si sami vyrobí. Jsme rádi, že Státní fond životního prostředí ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR zjednodušily podmínky pro nové fotovoltaické elektrárny, které se díky tomu budou moci stavět rychleji.
Bohužel stát dlouho brzdil rozvoj solárního sektoru a vytvořil prostředí, kde mnoho tuzemských instalačních firem své podnikání ukončilo nebo raději odešlo do zahraničí. Z toho důvodu dnes máme mnohem méně střešních elektráren, než jaký je náš potenciál, a mnohem méně lidí a firem se věnuje odvětví fotovoltaiky, než je tomu třeba v okolních státech, jako je Polsko či Maďarsko.
Aktuální trend změníme jen vhodným nastavením podpory, konkrétně hlavně ze strany státu, a to při snaze rozšířit výstavbu nových fotovoltaických elektráren a zasadit se o snížení náročnosti na jejich pořízení. Vzhledem k dalšímu očekávanému růstu cen elektřiny se navíc bude dál snižovat doba návratnosti investice do sluneční energie a její obliba mezi domácnostmi a firmami poroste.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.