;

Jsou bojoví roboti srovnatelní s chemickými zbraněmi? Kampaň za jejich zákaz vede robot

08. 11. 2019

Jsou bojoví roboti srovnatelní s chemickými zbraněmi? Kampaň za jejich zákaz vede robot

Na rozdíl od dnes již používaných dálkově ovládaných bojových robotů u těch autonomních nikdo není schopný předpovědět, co by mohl způsobit v boji jeden porouchaný stroj. Do pomyslného čela Kampaně za zákaz zabijáckých robotů (Campaign to Stop Killer Robots) se proto postavil ten nejpovolanější – robot jménem David Wreckham.

Jak už jméno napovídá, David sám není pro válku stvořený. „Wreckhama jsem nestavěl jako bojového robota, měl dělat jiné věci, jako třeba hrát fotbal na Olympijských hrách pro roboty v rámci TV programu Techno Games na BBC,“ vysvětluje jeho tvůrce Ray Tait.

Fotbalu také vděčí za své jméno. „Jo, je pojmenovaný po Davidu Beckhamovi, protože jsem se rád díval, jak hraje fotbal,“ upřesňuje Tait, který se se svými výtvory pravidelně účastnil oblíbených soutěží robotů, mimo jiné Robot Wars, což jsou zápasy bojových robotů.

Právě proto se na Taita obrátil jeho přítel Noel Sharkey, emeritní profesor robotiky na Univerzitě v Sheffieldu a jedna z čelních osobností kampaně proti robotům zabijákům. „Noel mě požádal, jestli by pro jejich kampaň mohli použít mého robota jako určitého maskota, který by ztělesňoval kladné stránky robotů a to, co mohou učinit pro lidstvo dobrého,“ svěřuje se pyšný tvůrce robota.

26 hlav států a 21 laureátů Nobelovy ceny

Nutno
uznat, že David Wreckham je úplným opakem naší představy o
robotickém vraždícím monstru. Ray Tait ho sestrojil ze starých
kastrolů, motoru z elektrického křesla a misky na mýdlo. Už
několik let si užíval zaslouženého „důchodu“ v Taitově
garáži, když přišla nabídka, kterou nemohl odmítnout.

V pondělí 21. října doručil do sídla OSN v New Yorku dopis požadující na čelních představitelích států světa, aby byli autonomní bojoví roboti zakázáni mezinárodní úmluvou stejně jako kupříkladu chemické zbraně. Jedním z hlavních argumentů podepírajících požadavek je, že u autonomních robotů nejsme s to odhadnout, jaké katastrofy mohou způsobit, pokud začnou jednat v rozporu se svým programováním.

Takto nějak by taky mohla vypadat naše budoucnost, aspoň podle některých umělců. Zdroj: Pixabay

„Možnost, že autonomní stroje určené k zabíjení se vymknou kontrole, je opravdu velká,“ nechodí kolem horké kaše Ray Tait. „Dokonce i dálkově ovládané stroje jako drony dělají věci, které ani nečekáte. Mnohokrát se stalo, že dron začal selhávat, když jsem s ním letěl kolem sloupů. Najednou jsem na chvíli nad ním ztratil kontrolu.“

Kampaň k dnešnímu dni podporuje 26 hlav států a 21 laureátů Nobelovy ceny míru. Zprávu přinesl web The Guardian.

Autor: Petr Pláteník

Další články