Zaměstnanost v technologickém průmyslu dosáhla bodu zlomu. Další vlna propouštění více než sto tisíc bílých límečků je tu. Meta, Amazon a jiné globální korporace řízly do masa.
Podle Marka Zuckerberga bude rok 2023 „rokem efektivity“. Není to prohlášení, které by vám zvedlo tep, pokud tedy nejste zaměstnanec technologické firmy Meta, která 14. března oznámila propuštění dalších deseti tisíc zaměstnanců. Jedenáct tisíc jich skončilo už loni v listopadu. A společnost Meta není zdaleka sama, kdo „zefektivňuje“ své řady.
Další technologický gigant, společnost Amazon, 20. března oznámila, že propustí dalších devět tisíc firemních zaměstnanců, přičemž již dříve propustila osmnáct tisíc. Podle údajů poskytovatele Crunchbase letos americké technologické firmy zatím oznámily propuštění 118 000 zaměstnanců, což je další přírůstek ke 140 000 zrušených pracovních míst v loňském roce.
Trend následují další firmy. Například společnost Salesforce, která se zabývá podnikovým softwarem, plánuje podle veřejných zdrojů propustit dalších osm tisíc zaměstnanců.
Investoři se z propouštění radují
Investoři mají podle serveru The Economist z redukce nákladů a ze zvyšování efektivity radost. Index Nasdaq, který je na technologiích velmi závislý, vzrostl oproti svému nedávnému minimu z konce prosince o 17 procent.
Propouštění není tak masivní, jak by se na první pohled mohlo zdát
Americký technologický sektor je obrovský. Co vypadá jako masivní propouštění, činí ve skutečnosti vyšší jednotky procent z celkového počtu zaměstnanců. Dále si musíme uvědomit, že přes redukci stávajících pracovníků firmy i nadále přijímaly zaměstnance nové. Celkově tedy došlo ke snížení počtu technologů zaměstnaných v amerických korporacích o přibližně šest procent.
Pro srovnání, mezi vrcholem dotcomového boomu na začátku roku 2000 a jeho nadirem na konci roku 2003 se celková pracovní síla v americkém technologickém průmyslu snížila o čtvrtinu, tj. o 685 000 pracovních míst.
Sekera padla především na obchodní pozice, na vině je „přezaměstnanost“
Přesto bylo nedávné propouštění již natolik rozsáhlé a hluboké, že je třeba si položit dvě otázky. Zaprvé, kdo je propouštěn? A za druhé, kam propouštění pracovníci odcházejí?
Samotní technici byli zatím většinou ušetřeni. Sekera naopak padla hlavně na obchodní funkce, jako je prodej a nábor zaměstnanců. Jejich podíl na zaměstnanosti v technologickém průmyslu v posledních letech neustále rostl, což je jasným příznakem přebujelosti.
V období mezi vrcholem pandemie na jaře 2020 a vrcholem zaměstnanosti na začátku roku 2023 přibyl v technologickém sektoru přibližně jeden milion pracovníků. Ale ani specialisté nejsou vůči snaze o efektivitu imunní. V rámci propouštění bude Meta v dubnu restrukturalizovat své technické funkce.
„Technologické firmy jely na vlně růstu a hromadně nabíraly, aby dokázaly uspokojit poptávku a potřebný vývoj ,“ komentuje situaci dlouholetý odborník na zahraniční zaměstnanost v IT sektoru Miroslav Mejtský, partner kanceláře Petyovský a Partners. „Vlna propouštění je proto způsobena mnohem spíše snahou o efektivitu a optimalizací nákladů než poklesem IT sektoru jako takového.“
Šance pro průmysl
Uvolnění talentovaných technických pracovníků zpět do volné přírody by mohlo být přínosem pro další odvětví, která se potýkají s digitální reinvencí. Již léta se nesexy odvětví, jako je průmyslová výroba, snaží konkurovat technologickému průmyslu v boji o talenty. Nyní se na ně vrhají.
Například John Deere, americký výrobce traktorů, získává propuštěné technologické pracovníky, aby mu pomohli vyrábět chytřejší zemědělské stroje. Loni firma otevřela kancelář v Austinu, prosperujícím technologickém centru v Texasu. Výrobci automobilů, kteří se stále více zaměřují na software, také touží po technologiích. Stejně tak banky, zdravotní pojišťovny a maloobchodníci.
Dobrá zpráva pro malé firmy a startupy
Někteří z propuštěných techniků pomáhají pohánět novou generaci začínajících firem. V lednu se počet přihlášek do Combinatoru, školy pro začínající podnikatele v Silicon Valley, oproti předchozímu roku zvýšil pětinásobně. Obzvlášť velké vzrušení panuje v oblasti generativní umělé inteligence, která využívá složité algoritmy a spoustu dat k tvorbě všeho možného, od esejů po umělecká díla – a to natolik, že i velké technologické firmy v této oblasti stále nadšeně nabírají nové zaměstnance.
Optimisté doufají, že tato technologie, podobně jako předtím chytrý telefon, spustí novou vlnu kreativní destrukce, protože podnikatelé v oblasti AI vykouzlí řadu chytrých aplikací. Což může časem znamenat ještě menší potřebu například lidských marketérů. Mohou však, stejně jako jiné průlomové objevy před nimi, vytvořit zcela nové kategorie pracovních míst – v neposlední řadě v samotném technologickém průmyslu.
Autor: Alena Burešová