Společnost GlobalData předpovídá, které firmy podnikající v oboru umělé inteligence přesáhnou hodnotu miliardy dolarů, a stanou se tedy jednorožci.
Mladé firmy – startupy – v oblasti umělé inteligence (AI) vytvářejí zcela nové technologie a inovace, které umožňují významný rozvoj firmy, včetně růstu jejích tržeb a zisku. Díky tomu přitahují pozornost investorů po celém světě. Umělá inteligence je čím dál tím dostupnější a možnosti jejího využití v praxi jsou téměř nekonečné: od automatizace úkonů pro finanční instituce přes hlasové virtuální asistenty až po vývoj zcela nových lékařských a biotechnologických postupů a produktů.
Datová a analytická firma GlobalData vyvinula prognostický model, pomocí něhož určila 50 nejlepších AI startupů, které s vysokou pravděpodobností způsobí zásadní technický přelom a které mají potenciál stát se jednorožci. Jako jednorožec se označuje mladá a rostoucí firma, jejíž hodnota překročila 1 miliardu dolarů.
Model Unicorn Prediction je založen na nástroji Startup Scorecard, který vyvinula rovněž firma GlobalData, v kombinaci se strojovým učením. Prognózy vznikají na základě analýzy milionů datových položek o investicích rizikového (venture) kapitálu do startupů.
Příklady úspěšných jednorožců
Podívejme se nyní na některé AI startupy ze zmíněného žebříčku top 50. Synthego je americká firma zabývající se genovým inženýrstvím. S využitím strojového učení a genové manipulace vytváří zcela jedinečnou platformu Eclipse, která umožňuje provozovat buněčné inženýrství metodou CRISPR. Tato metoda byla vynalezena v roce 2012 a nabízí cílené genetická zásahy do genomu všech organismů. Umí v genetické informaci vyhledat konkrétní místo a zde DNA přerušit. Proto se někdy tento princip označuje jako molekulární nůžky. Platforma Eclipse stojí za sílícím vlivem firmy Synthego v biofarmaceutickém výzkumu a vývoji.
Rokid je technologická firma, která se zaměřuje na výzkum a vývoj produktů v oboru robotiky. Využívá přitom umělé inteligence, rozšířené reality (augmented reality, AR) a smíšené reality (mixed reality, MR). Rokid výrazně investuje do technologií pro interakci lidí a počítačů a do vývoje AI softwaru a hardwaru. Dokázala si vytvořit silnou pozici v oblasti hlasově řízených zařízení a zde je schopná konkurovat i čínským technologickým gigantům, jako jsou Alibaba, Tencent a Xiaomi.
Conversica dodává AI asistenty, kteří automaticky kontaktují potenciální zákazníky, zjišťují jejich zájem o nákup a vedou s nimi i další komunikaci. Přidáním následných transakcí po prvním nákupu tento asistent rozšiřuje možnosti stávajících prodejních a marketingových virtuálních asistentů, které Conversica dodává.
Lucidworks umožňuje firmám provozujícím elektronické obchody rozhodovat se na základě dat získaných umělou inteligencí. Jeden z produktů Lucidworks, Predictive Merchandiser, poskytuje obchodníkům údaje a doporučení pro optimalizaci výsledků vyhledávání a umístění produktů na stránkách elektronického obchodu.
Žijí jednorožci také v Česku?
V oblasti AI Česko žádného jednorožce zatím nemá, ale v jiných oborech tu už jeden je a další se úspěšně rodí. Vůbec prvním českým jednorožcem se počátkem července stal e-shop Rohlik Group, když získal od investorů další 2,5 miliardy korun. Hodnota online supermarketu se tím zvedla na 1,2 miliardy dolarů. Hodnota brněnského prodejce letenek Kiwi.com, jenž měl ke statusu jednorožce dobře našlápnuto, se podle údajů o loňském prodeji majoritního podílu zastavila ani ne na třetině magické jedné miliardy dolarů.
Další firmou, která má blízko ke statusu jednorožce, je softwarová společnost Productboard. „Jednorožcem ještě nejsme, ale už jsme urazili podstatnou část cesty,“ uvedl po letošním nabrání dalšího kapitálu v hodnotě 1,5 milardy korun spoluzakladatel firmy Daniel Hejl. Productboard má pobočky v Praze a San Francisku a chystá otevření další pobočky ve Vancouveru, v Dublinu a později v Londýně. Má 230 zaměstnanců a 4000 klientů, k nimž patří například i tak špičkové firmy, jako jsou Microsoft, Zoom, Disney či Avast.
Navzdory úvodnímu tvrzení však v oboru AI přece jen Česko jednorožce svým způsobem má, i když „z druhé strany“, tedy ze strany investorů. Rumunská firma UiPath je zřejmě nejnadějnějším startupem z celého bývalého východního bloku s hodnotou 3 miliardy dolarů. Český investiční fond Credo Ventures, do něhož vložili peníze například Eduard Kučera, Pavel Baudiš, Karel Janeček, Václav Dejčmar a advokát Jaroslav Havel, má v UiPath podíl necelých 10 procent, což ovšem v penězích znamená zhruba pět miliard korun. Jiný český investor, J&T Ventures, investoval 900 tisíc eur, tedy asi 23 milionů korun, do chorvatského startupu Robotiq.ai, který rumunské firmě UiPath konkuruje ve stejném oboru, tedy umělé inteligenci.
UiPath patří do módní vlny startupů zabývajících se vývojem AI. Softwarové roboty UiPath dokážou automatizovat lidskou práci, zejména jednoduché a rutinní úkoly, například přepisování dat z faktur do firemních databází, zapisování pojistných událostí nebo automatické rozesílání informací novým zaměstnancům. Softwarové roboty jsou algoritmy, které se z velkých datových bloků pod lidským dozorem učí, až se vytrénují natolik, že daný úkol zvládnou obsloužit samy. UiPath letos dosáhne tržeb kolem 200 milionů dolarů a mezi jeho zákazníky patří například General Electric, Walmart a Chevron.