Nejnovější analýza zjistila, že mzdy na pozicích spojených s umělou inteligencí jsou ve Spojených státech znatelně vyšší než na srovnatelných pracovních místech, která se (zatím) obejdu bez AI. Informace přináší web CNN.
Rozdíly byly zvláště výrazné u některých profesí: právníci ve Spojených státech s dovednostmi v oblasti umělé inteligence mohli získat 49% příplatek ke mzdě a finanční analytici až o 33 % více ve srovnání s pracovníky na obdobných tradičních pracovních místech.
Zpráva společnosti PwC vychází z analýzy více než 500 milionů pracovních inzerátů v 15 zemích Severní Ameriky, Evropy a Asie.
Počet míst, kde se využívá AI, strmě roste
„Země a odvětví s vysokou poptávku po dovednostech v oblasti umělé inteligence mají tendenci zaznamenávat vyšší prémie na mzdách. A to zejména pokud je zjevný nedostatek kvalifikovaných odborníků,“ uvedl Mehdi Sahneh, hlavní ekonom PwC ve Velké Británii.
Podle zprávy rostl v letech 2012 až 2023 počet pracovních míst vyžadujících dovednosti v oblasti umělé inteligence 3,5krát rychleji než celkový počet všech pracovních míst ve zkoumaných zemích. Barret Kupelian, hlavní ekonom společnosti PwC UK, k tomu poznamenal, že „nabídka dovedností požadovaných zaměstnavateli v profesích, které souvisí s AI, se mění přibližně o 25 % rychleji než u těch, u kterých tak tomu není“.
„S pokračujícím nástupem umělé inteligence se tento trend pravděpodobně zintenzivní, čímž vzniknou nové pozice a zároveň se sníží poptávka po některých dovednostech, které lze pomocí AI vykonávat efektivněji,“ prohlašuje Kupelian.
Vliv na produktivitu
Analýza rovněž zjistila, že produktivita práce v odvětvích, která nejčastěji využívají AI – jako jsou například finanční služby –, roste 4,8krát rychleji než v jiných odvětvích.
„Růst produktivity má zásadní význam pro navyšování reálných mezd a udržení hospodářského progresu. Zejména když se počet odpracovaných hodin v ekonomice může snižovat v důsledku stárnutí populace,“ uvedl Randall Kroszner, člen výboru pro finanční politiku v Bank of England.
Zvyšování produktivity je důležité zejména pro některé země, například pro Velkou Británii, kde od globální finanční krize roste mnohem pomaleji než v předchozích letech. „Umělá inteligence by mohla být chybějícím kouskem skládačky do produktivity ve Spojeném království, který by přinesl impuls pro ekonomiku, mzdy a životní úroveň,“ uvedl Sahneh z PwC.
Autor: Petr Pláteník