Kolaborativní roboty – budoucnost pro vědu a výzkum

Články 09. 11. 2020

Kolaborativní roboty – budoucnost pro vědu a výzkum

Kolaborativní roboty neboli koboty vytvářejí další příležitosti pro automatizaci vědy a výzkumu. Dokážou pracovat po boku lidí, lze je rychle a snadno přesunout na nové úkoly a v neposlední řadě se vyznačují intuitivním programováním a obsluhou.

Koboty mohou pomoct velkým i malým laboratořím a vzdělávacím institucím v procesech, jako je obsluha strojů, laboratorní analýza, testování nebo pick and place. Vědecké a výzkumné činnosti zahrnují přesnou analýzu a velice časově náročný sběr dat. Vysoká míra opakovatelnosti hraje velkou roli v celkové kvalitě výzkumného projektu.

Důvěryhodné výsledky vědeckých projektů vychází z pečlivě prováděných testů, což znamená, že určité šarže tekutin musí mít přesně stejný objem. Pokud tyto činnosti provádí lidé, není možné zaručit stoprocentně stejnou kvalitu testů.

Další výzvou je manipulace s nebezpečnými materiály, která může vědcům v laboratoři způsobit zdravotní problémy. Vědecké a výzkumné organizace nejčastěji zvyšují svou efektivitu pomocí automatizačních nástrojů, které umožňují eliminovat rutinní a potenciálně nebezpečné úkoly prováděné lidmi a zajistit tak nepřetržitý provoz bez lidské obsluhy.

Koboty a jejich využití

Kolaborativní roboty nabízí vědeckým institucím skvělou kombinaci flexibility a přesnosti, dokonce i v procesech, které doposud nebylo možné automatizovat. Mají možnost pracovat 24 hodin denně a jejich opakovatelnost pohybu činí pouze 0,03 mm. To umožňuje společnostem využití i pro velice specifické výzkumné projekty. Kompaktní konstrukce pak dovolí i práci ve stísněných prostorách.  

Koboty pomáhají kompletně automatizovat vědecké a výzkumné činnosti. Jejich hlavní předností je flexibilita a schopnost udržet stále stejnou přesnost, a to i při mnoha opakováních jednoho úkonu. Jsou skvělou volbou pro laboratorní analýzu, pick and place a obsluhu strojů.

Příklady aplikací

Univerzita AGH využila robota UR tak, aby pomáhal vyvinout vysoce přesný nástroj, který by mohl být používán na operačním sále pro zavádění kmenových buněk do těla. AGH nyní pracuje na návrhu specializované robotické stanice pro gynekologicko-urologické zákroky. Bylo vybráno zařízení UR5 pro svou snadnou obsluhu a extrémní přesnost, umožňující programovat pohyby s rozlišením +/-0,1 mm; s ručním naváděním robota do požadované polohy. 

UR3
Zdroj: Universal Robots

„Pro roboty UR5 od Universal Robots jsme se rozhodli kvůli jejich unikátním charakteristikám, mezi něž patří funkce kompenzace gravitace, která brání změně polohy i ve vypnutém stavu. To je důležité zejména v případě, kdy používáme roboty pro testování trajektorie pohybu ruky v aplikacích vyžadujících preciznost, přesnost a bezpečnost,“ říká Grzegorz Karpiel, Ph.D., inženýr z fakulty mechanického inženýrství a robotiky na AGH.

Centrum odborného rozvoje Ramtec v Ohiu je největším a nejkomplexnějším vzdělávacím centrem zaměřeným na robotiku v USA. Za účelem zvýšení počtu odborně zdatných pracovníků, kteří jsou třeba pro splnění budoucích potřeb pracovního trhu, tato škola v současné době vzdělává studenty pomocí kolaborativních robotů Universal Robots. Bezpečnostní systém zabudovaný do robotů UR umožňuje, aby se robot automaticky zastavil v případě, kdy při svém pohybu narazí na překážku nebo nějakou osobu.

Mnoho dalších případových studií dobře popisuje všestrannost řešení automatizace pomocí kolaborativní robotiky.

Další články