Guvernér Andrew Bailey opět vyjádřil své nesympatie ke kryptoměnám. „Jestli chcete kryptoměny nakoupit, tak prosím pochopte, že můžete prodělat, že můžete o všechno přijít.“ Výrok, kterým bezpochyby „uklidnil“ miliony stávajících držitelů.
A zdá se, že poslední výkyvy na trhu jeho slova potvrzují. Podle agentury Bloomberg od pátku vzrostl bitcoin přibližně o 9 procent. A to poté, co od poloviny dubna ztratil přibližně 30 procent své hodnoty. Velký vliv na výkyvy měly především dvě události. Zákaz Číny vztahující se na využívání kryptoměn. A oznámení CEO Tesly, Elona Muska. Ten prostřednictvím tweetu uvedl, že Tesla nebude přijímat bitcoin jako oficiální platidlo za své služby.
„Jejich hodnota výrazně kolísá,“ řekl během virtuální konference, o níž informovala agentura Bloomberg. „Což je důvod, proč celkově nejsou dobrým prostředkem pro provádění plateb.“
„Vzhledem k volatilitě hodnoty aktiva a vzhledem k tomu, že neexistuje (pozn. red. – za měnou) reálné aktivum, které by je podporovalo, obávám se, že pokud si je chcete koupit, pak prosím pochopte, že můžete prodělat, můžete přijít o všechny své peníze,“ dodal Bailey.
Další skok pak bitcoin zaznamenal, když Elon Musk navrhl, že by jej Tesla mohla opět přijímat jako platidlo, jakmile bude možné těžit pomocí čistší energie. Muskova nerozhodnost ohledně přijímání bitcoinu při platbě vyvolává šok v celém ekosystému digitálních aktiv a způsobila pád ceny bitcoinu.
Proti kryptoměnám nevystoupil poprvé
Není to poprvé, co guvernér Bailey vyjádřil ke kryptoměnám skepsi. V květnu novinářům řekl, že kryptoměny nemají „žádnou vnitřní hodnotu“ a že by je lidé měli kupovat pouze v případě, že jsou připraveni přijít o všechny své peníze. „Obávám se, že měna a krypto jsou dvě slova, která pro mě nejdou dohromady,“ řekl.
Guvernérovy komentáře opakují vzkaz britského finančního regulátora Financial Conduct Authority ze začátku roku. A také prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové, která kdysi bitcoin označila za „vysoce spekulativní aktivum, součást naprosto trestuhodné aktivity spojené s praním špinavých peněz“.
Ačkoli má Bailey o kryptoměnách své pochybnosti, Bank of England tento měsíc uvedla, že se blíže zabývá plány na spuštění vlastní digitální měny centrální banky.
Autor: Matouš Mareš