Už nyní je jasné, že se díky umělé inteligenci zcela promění pracovní trh. Do roku 2030 klesne po některých oborech poptávka, vzniknou ale zcela nové profese. Kdo by se měl bát o místo a kdo může naopak zůstat v klidu?
Stejně jako proměnil pracovní trh v 90. letech nástup internetu, změní ho i umělá inteligence. Personalisté předpokládají v příštích několika málo letech turbulentní změny. Pokrok v oblasti technologií a automatizace vytváří zcela nové pracovní příležitosti a pozice, které vyžadují odborné znalosti a dovednosti, zejména v oblastech, jako je vývoj a programování robotů a umělé inteligence.
„V příštích letech rapidně stoupne poptávka po zaměstnancích, jako jsou specializovaní analytici dat, vývojáři a programátoři umělé inteligence, odborníci na kybernetickou bezpečnost, manažeři projektů umělé inteligence, konzultanti a lektoři pro umělou inteligenci a podobně,“ vyjmenovává Marcela Vyskoková, marketingová manažerka personální agentury Advantage Consulting.
Odborníci se shodují, že prozatím neexistuje na pracovním trhu žádná profese, kterou by umělá inteligence zcela nahradila. Existují však profese a pozice, které budou výrazně ovlivněny:
1. Účetní a finanční analytici. Už dnes se tyto profese spoléhají na softwary, které jim pomáhají zpracovávat a analyzovat data. V budoucnu některé úkony umělá inteligence zcela nahradí.
2. Pracovníci call center. „Chatboti a hlasoví asistenti se už nyní používají k řešení jednoduchých dotazů zákazníků. Tyto technologie se budou stále více rozvíjet a v budoucnu by mohly nahradit lidské operátory v řešení některých zákaznických požadavků,“ uvedla Marcela Vyskoková.
3. Pokladní a skladníci. V obchodech a skladech se používají samoobslužné pokladny a autonomní vozíky pro přepravu zboží.
Profese, kde je lidská práce nenahraditelná
Na pracovním trhu platí, že obory, které vyžadují lidskou kreativitu, interakci a rozhodování, jsou méně náchylné ke ztrátám pracovních pozic kvůli automatizaci a umělé inteligenci. Po řadě oborů bude velká poptávka i v budoucnu. Mezi ně patří například:
1. Zdravotnictví. „V oblasti zdravotnictví bude vždy potřeba lidských zdrojů k poskytování péče, diagnostice a léčbě pacientů. Navíc se v oblasti zdravotnictví očekává nárůst poptávky kvůli stárnutí populace. Nicméně i do zdravotnictví umělá inteligence zasáhne. Například oční chirurgie patří k nejrychleji se rozvíjejícím medicínským oborům na světě. Už nyní se umělá inteligence na některých předních pracovištích používá pro výběr nejvhodnější umělé nitrooční čočky a předpokládá se, že v blízké budoucnosti budou některé rutinní zákroky provádět roboti,“ popsal Pavel Stodůlka, světově uznávaný oční chirurg a přednosta sítě očních klinik Gemini.
2. Vzdělávání. „I když mohou být některé výukové procesy automatizovány, stále bude potřeba lidských učitelů a vychovatelů k poskytování vzdělávání a výchovy dětí. Zejména na středních odborných školách si nahrazení pedagogů roboty prozatím neumím představit. Pravdou ale je, že moderní technologie do stavebních oborů pronikají značně a je možné, že v budoucnu některé rutinní činnosti nahradí,“ uvedl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov.
3. Programování a vývoj umělé inteligence. „Právě v oblasti vývoje umělé inteligence a robotiky se očekává nárůst poptávky po lidské práci, jelikož vývoj a úprava sofistikovaných systémů a aplikací stále vyžaduje lidskou kreativitu a inovaci,“ vysvětlil Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky. Zdaleka ne všechny obory IT ale vyžadují kreativitu – například některé procesy a pozice, které se věnují rutinnímu programování, umělá inteligence nahrazuje už nyní.
„Obecně lze říci, že na pracovním trhu neexistuje obor, který by byl imunní vůči vlivům umělé inteligence a automatizace. Zaměstnanci se budou muset přizpůsobovat novým technologiím a využívat je k posilování svých výkonů a zlepšování služeb pro zákazníky,“ uzavírá Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury Advantage Consulting.
Autor: Alena Burešová