Lucidní snění není žádné sci-fi

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 10. 02. 2024

Lucidní snění není žádné sci-fi

Sny nás unášejí do říše fantazie. Tam, kde můžeme létat i bydlet na Měsíci. Co to ale jsou sny a dokážeme ovlivnit jejich průběh? Se zajímavými fakty přichází server The Conversation.

Sny se utvářejí v našem mozku během spánku. Vycházejí z vnitřních i vnějších podnětů a našich vzpomínek. Velmi často se nám ale zdají nerealistické sny plné nesmyslných souvislostí. Říká se, že sny neovládáme, nedokážeme jim zabránit ani je ovlivnit. Neplatí to ale pro tzv. lucidní snění.

Pár zajímavých faktů:

 

  1. Během snu se i bezdětným ženám může zdát o tom, že rodí.
  2. Během REM fáze se nezraníte, i když se vám zdá, že bojujete. Mozek zabrání pohybu končetin.
  3. V průběhu noci se nám zdá 810 snů.
  4. Podle časopisu 100+1 zahraničních zajímavostí sníme průměrně 2 hodiny za noc.
  5. Ženy si sny pamatují častěji než muži.

Obvykle se nám sny zdají v  REM (rapid eye movement) fázi, kdy se nám pohybují oči a svalová aktivita je na nízké úrovni. Identifikovat ji můžeme s pomocí nízkoproudého EEG. REM fáze byla poprvé popsaná už v 50. letech 20. století fyziology Kleitmanem a Aserinskym.

Pamatujete si sny? Podle webu POSHme zapomeneme po 5 minutách asi 50 % všech snů. 90 % snů vymizí už během jedné minuty.

Kolik snů si pamatujeme?

Jak je možné, že se někdo budí s tím, že si sen pamatuje, a jiný má bezesné noci? Výzkumy ukazují, že si pamatujeme v průměru jeden až tři sny týdně. Mnoho lidí si své sny pamatovalo, když byli dětmi. Přibližně 2,7–6,5 % populace říká, že nesní nikdy. Reálný podíl lidí, kteří říkají, že za celý svůj život nikdy nesnili, je ovšem velmi nízký, a to 0,38 %.

Sny je těžké zachytit. Velký přelom ale přinesly neurovědy. Díky nim je možné klasifikovat stav bdělosti člověka pomocí analýzy mozkové aktivity, svalového tonusu a pohybů očí. S pomocí těchto faktorů snadno zjistíme, v jaké spánkové fázi se daný člověk nachází.

Lucidní snění mění vědy

Uvědomujete si, že se vám zdá sen? Možná prožíváte lucidní snění. Lucidní snílci mají schopnost zůstat vzhůru během celého procesu snění v REM fázi spánku. Člověk, který si tento stav umí sám navodit a prožívá ho, se nazývá oneironaut. Za pojmem lucidní sny stojí nizozemský psychiatr Frederik van Eeden. Jejich existence je ale známá již od starověku.

Pár zajímavých faktů o lucidním snu:

 

  1. Máte nad snem kontrolu.
  2. Můžete ho ovlivňovat.
  3. Podle webu Herbalus byl každý pátý člověk alespoň jednou v lucidním snu.
  4. Sny se dělí na 2 typy: dild a wild.


Lucidní sen lze navodit mnoho technikami. Pozor na stres, tučná jídla před spaním a hlavně alkohol. Na večer odložte mobily, počítače a vypněte televizní obrazovky. Kvalitnímu spánku pomůže i tlumené večerní světlo.

Lucidní sny se mohou objevit spontánně nebo mohou být navozeny specifickým tréninkem.

Jak si je navodit?

 

  1.  Pište si deník snů.
  2. Vyhněte se alkoholu a jiným látkám, které by mohly narušit fázi REM spánku.
  3. Pomáhají také psychologické metody jako autosugesce.
  4. Podle rad na webu Herbalus CBD nebo bylina Calea zacatechichi zvyšují výrazně šance na lucidní sen.
  5. Paměťová technika Dr. LaBerge je dalším pomocníkem k cestě za lucidními sny.

    Autor: Eva Kaisrová

    Další články