Před rokem se astronautům sbíhaly sliny na jejich maso vypěstované na vesmírné stanici ISS. Plány společnosti Aleph Farms ale míří mnohem dál a výše. Chtějí doslova zpestřovat jídelníček budoucím dobyvatelům Měsíce nebo Marsu.
Strava posádek vesmírných lodí a stanic sestávala většinou z instantních, zmrazených, sterilně podávaných jídel. Postupem času si zvládli dočasní obyvatelé ISS vypěstovat kupříkladu zelený salát. Jen s čerstvým masem byla stále obtíž.
Na jejich potřeby – ale hlavně v souvislosti s plánovaným osidlováním blízkých vesmírných těles – se podle informací webu CNET zaměřila izraelská firma, která nedávno oznámila, že spouští vesmírný program Aleph Zero. Za cíl mu stanovili vývoj tzv. bio farem – velkých zařízení pro pěstování masa v mimozemském prostředí.
Svou revoluční technologii popisují zástupci Aleph Farms jako „steaky rostoucí ze zvířecích buněk, bez zásahu řezníka“. Loňský test na ISS pracoval s 3D biotiskárnou, která z buněk získaných ze živých zvířat vytvořila drobný kousek svalové tkáně – doslova malý biftek ve vesmíru.
„Momentálně společně s vybranými partnery vytváříme pracovní plán, jak postupovat při vývoji našich bio farem pro mimozemské lidské kolonie,“ popisuje Didier Toubia, jeden ze zakladatelů Aleph Farms, další kroky firmy. „V našich záměrech se samozřejmě počítá i s dalšími testy tady na Zemi v podmínkách mikrogravitace, stejně jako ve vesmíru, včetně těch na ISS.“
Než se ale dočkáme prvního barbecue na Marsu, uteče ještě hodně vody. I proto se v krátkodobé perspektivě upírají pohledy představitelů izraelské firmy ke zdánlivě přízemnějším cílům. Ale ani ty nejsou malé. Aleph Farms by chtěli „poskytnout přístup ke zdravé stravě každému kdykoli a kdekoli“. Když totiž dokážete zajistit čerstvé maso na Měsíci, zvládnete to třeba i v poušti nebo na Antarktidě.
Autor: Petr Pláteník