V době, kdy svět kryptoměn a blockchainových technologií prochází bouřlivým vývojem, Česká republika tiše, ale jistě zaujímá pozici jednoho z lídrů v tomto odvětví. O současném stavu, výzvách a budoucnosti kryptoprůmyslu jsme hovořili s Františkem Vinopalem, partnerem LongRiver Fund a předsedou České kryptoměnové asociace.
LongRiver Fund, zaměřený na blockchain a digitální aktiva, se podle Vinopala snaží propojit tradiční finance s rychle se rozvíjejícím světem kryptoměn. „Naše strategie je být infrastrukturně zaměřený fond. Nejsme úplně klasickým fondem digitálních aktiv, kde bychom spekulovali nad hodnotou bitcoinu nebo Etheru,“ vysvětluje Vinopal.
„Investujeme do firem, které umožňují překlenout některé problémy kryptoměnovým směnárnám, burzám a platebním branám. Nejčastějším problémem jsou platební účty,“ říká. Fond se zaměřuje také na pomoc fintechům při přechodu do oblasti blockchainu.
Česko jako krypto velmoc?
Když přijde řeč na pozici České republiky v globálním měřítku, Vinopal nešetří chválou. „My jsme na tom naprosto fantasticky. Je jenom málo obchodních modelů, kde bychom neměli nějakého významného regionálního nebo globálního reprezentanta.“
Podle Vinopala s pětseti korunou nepochodíte. „To k nám ani nechoďte,“ směje se. „Jsme fondem orientovaným na kvalifikované investory. Bavíme se o investicích v řádech milionů korun,“ vysvětluje princip.
Jako příklady úspěšných českých firem v tomto odvětví zmiňuje několik významných hráčů. Satoshilabs vyvíjí a vyrábí hardwarovou peněženku Trezor, která je globálním lídrem. General Bytes vyrábí bitcoin ATM zařízení (bankomaty) pro směnu hotovosti za kryptoměny. Braiins vyvíjejí software pro těžení kryptoměn. Slush Pool je první těžební pool na světě, který dlouho operoval z České republiky. A třeba Coinmate, což je kryptoměnová platební brána, která je mezi pěti až deseti největšími na světě.
„Co se týče tohoto segmentu, jsme v Česku neuvěřitelně silní,“ zdůrazňuje Vinopal. „To, co nám tady možná trošku chybělo, bylo příznivější prostředí, hlavně to veřejné, ale to se daří napravovat.“
Miliony eur v investicích
LongRiver Fund aktuálně uzavřel první investiční kolo. „Dnes jsme na investicích souhrnně v rámci jednotek milionů eur,“ uvádí Vinopal s tím, že prostředky se generují na úrovni soukromého fondu. Fond stojí na dvou pilířích – soukromý fond zakladatelů a klasický otevřený SICAV.
V portfoliu fondu najdeme projekty zabývající se vydáváním karet, platebními službami, vydáváním elektronických peněz a kryptoměnovými směnárnami, které mají dlouhou historii. Vinopal zmiňuje dva konkrétní projekty. JamOnBrad, který Vinopal přirovnává k „Heurece pro NFT“, a SABPS – společnost zaměřená na tokenizaci klasických fiat měn a finančních aktiv. „To je projekt s mezinárodní ambicí,“ dodává.
Regulace jako nutné zlo, nebo příležitost?
S rostoucím významem kryptoměn a blockchainu přichází i otázka regulace. Evropská unie je v tomto ohledu považována za lídra, což Vinopal vidí jako příležitost. „Přirovnávám to k divokému západu. Ten trh už ohromně narost,“ dodává Vinopal s úsměvem.
„Určitá míra regulace potřebná je,“ připouští. „Za nás jako za fond nemůžu říct, že jsme byli těmi největšími vítači regulace, ale vnímáme, že to může pročistit trh a v konečném smyslu ochránit spotřebitele před nekalými praktikami nebo podvody a právě na to i sázíme.“
Vinopal dokonce poukazuje na paradoxní situaci, kdy kolegové ze Spojených států, kteří se dříve Evropě vysmívali kvůli přílišné regulaci, nyní zavádí jasná pravidla stanovená například nařízením MiCA (Markets in Crypto-Assets). „Spojené státy nechávají své obchodní modely vyrůst a poté přichází regulace. V Evropě to máme opačně,“ komentuje.
„Já věřím, že MiCA je v tomhle smyslu vlastně příležitost pro Evropu a že do budoucna to může být inspirace jak pro Ameriku, tak pro Asii,“ dodává Vinopal.
Klíčový faktor pro růst je důvěra bank
Jednou z největších výzev pro kryptoměnový sektor zůstává nedůvěra tradičních bank. Vinopal však vidí světlo na konci tunelu. „Banky přemýšlejí nad kryptoaktivy jako relevantním typem instrumentů, který mohou nabídnout svým klientům v rámci svého portfolia, pro účely spoření nebo pro účely typicky i třeba nějaké rizikové spekulace.“
Vinopal zdůrazňuje, že za poslední roky se vyvinula řada analytických nástrojů, které umožňují sledovat transakce a předcházet tak praní špinavých peněz nebo financování terorismu.
Krypto jako páteř české ekonomiky
LongRiver Fund se zatím soustředí především na středoevropský prostor, ale ambice má větší. „Pokud se náš koncept ověří, a my myslíme, že ano, tak samozřejmě je to naprosto pochopitelné. Oblast digitálních aktiv a blockchainu je věc, která nezná hranice a má globální charakter,“ říká Vinopal o plánech na případnou expanzi. „Ve stejném smyslu chceme budovat náš fond.“
Vinopal také zmiňuje nedávnou konferenci v Praze, která byla největší evropskou konferencí zaměřenou na bitcoin. To podle něho ukazuje, že Česká republika má potenciál stát se evropským hubem pro kryptoměny a blockchain.
Závěrem Vinopal vyjadřuje optimismus ohledně budoucnosti kryptoprůmyslu v České republice. „Je zde poměrně velká šance, že kryptoprůmysl by v budoucnu mohl být jedním z těch průmyslů, které by mohly být páteří této ekonomiky.“
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.