Od 8. do 12. listopadu 2021 se bude konat již 62. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Jeho hlavním tématem je Průmysl 4.0 a digitální továrna.
Leteckou divizi, obráběcí centra, mobilní terminály, CNC technologie a lasery, uchopovací i upínací techniku, novinky v oblasti 3D tisku či unikátní linku, která přetváří odpad na odolný a levný stavební materiál. To je jen malý výčet toho, co nabídne listopadová návštěva brněnského výstaviště. Již za pár dní se jen několik metrů od zastávky tramvaje číslo jedna uskuteční nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě. Každoročně na něj zavítá kolem 80 tisíc návštěvníků.
Již podruhé má své místo digitální továrna
Mezinárodní strojírenský veletrh se zaměří na technologickou transformaci českého hospodářství a cirkulární ekonomiku, tedy nakládání s materiálními zdroji. Velkým tématem bude digitalizace průmyslu, která se ukázala jako nezbytná v době pandemie. Možnosti inteligentní práce s daty byly během koronavirové krize klíčovým aspektem životaschopnosti mnoha firem a ukázaly jeho význam do budoucnosti.
Na veletrhu nebude chybět ani mezinárodní konference zaměřená na otázku zvládnutí digitální transformace firmy a již podruhé bude k vidění speciální expozice Digitální továrna 2.0. Spolu s ní na návštěvníky čekají nejnovější služby a produkty v oblasti digitalizace firem. K vidění budou technologie jako digitální dvojče, edge, cloudová řešení, prediktivní údržba či umělá inteligence.
Na veletrhu se představí mnoho velkých hráčů v oboru. Svá nová řešení budou prezentovat například společnosti Siemens Czech, Cerebrica či Grant Thornton Advisory.
Počítačové vidění v mikrosvětě i 3D tisk
Pokročilou zobrazovací techniku, která přinese průlomovou aplikaci počítačového vidění v mikrosvětě, odprezentuje Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Projekt s názvem ImageHeadstart ATCZ215 má za cíl porozumět původní datové sadě digitálních obrázků. Prohlédnout si nejnovější profesionální 3D tiskárny a ještě získat přehled v oblasti 3D tisku zase umožní konference Fórum aditivní výroby. Ta se bude věnovat trendům, zkušenostem a obchodním příležitostem v oblasti 3D tisku.
Od Brna až po Indonésii
Své řešení v oblasti softwarových nástrojů pro zpracování obrazu ukáže japonská firma CKD Europe BV. Země vycházejícího slunce bude mít na veletrhu hned čtyřnásobné zastoupení. Své mezinárodní stánky vystaví také zástupci Francie, Polska, Rakouska, Slovenska, Tchaj-wanu a vůbec poprvé Indonésie.
Česká národní expozice bude prezentována pod značkou Czech Republic: The Country for the Future. Na expozici se představí například Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ministerstvo obrany ČR, Ministerstvo dopravy ČR, agentury CzechInvest a CzechTrade, Exportní garanční a pojišťovací společnost, Úřad průmyslového vlastnictví či Agentura pro podnikání a inovace.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.