Web Protocol zkraje prosince informoval o několika patentech, které si podaly velké technologické firmy. Nejvíc pozornosti upoutal Microsoft s plánem „nakrmit“ chatbota takovým množstvím personálních dat, až bude schopný imitovat konkrétní osobnost.
Mezi ambiciózními plány se objevil například záměr vyrobit trvanlivější baterii do Apple Watch nebo více personalizovaný newsfeed od Googlu. Patentní návrh pojmenovaný „Vytvoření konverzačního chatbota podle konkrétní osobnosti“ v sobě ale nese mnohem větší dávku futurismu.
„Sociální data konkrétní osobnosti (fotografie, hlasové záznamy, posty na sociálních sítích, elektronické zprávy, psané dopisy atd.) jsou nám do určité míry dostupná. Mohou tak být využita k vytvoření nebo modifikaci speciálního indexu pro kompozici konkrétní osobnosti jednotlivce,“ píše se v resumé patentu.
Dá se předpokládat, že hlavní motivací Microsoftu u tohoto projektu je vyvinout „lidštějšího“ chatbota, případně v budoucnu i virtuálního asistenta. Než o „krádež“ něčí identity tu jde o snahu překlenout tísnivé údolí při cestě k robotům s komplexní osobností, ze které nám nebude běhat mráz po zádech.
Přesto už jen možnosti zneužití takové technologie budí minimálně rozpaky. „Dáme-li stranou ujetou představu, že vám zesnulý blízký člověk ze záhrobí radí v aplikaci Waze nejkratší cestu do restaurace, tak jen pomyšlení na konverzační AI čerpající z vašich tweetů, facebookových statusů i textový zpráv a imitující váš hlas nás posouvá blíž do úplně nové éry kyber podvodů a krádeží identity,“ shrnuje celkem výstižně Andrew Paul v magazínu Input, čeho bychom se měli obávat.
A s tím se vrací stále aktuálnější otázka vlastnických práv na digitální identitu. Nám obyčejným smrtelníkům můžou zatím takové problémy připadat spíš k smíchu. Pro hollywoodské hvězdy třeba ale otázka nakládání s jejich virtuální kopií je už žhavou současností.
Autor: Petr Pláteník