Poté co čínské vesmírné stanici hrozila kolize se satelity projektu Starlink Internet Services, čelí jeden z nejbohatších lidí na světě, Elon Musk, kritice na sociálních sítích. Čína si na případ stěžovala u vesmírné agentury OSN.
K incidentům mělo podle zpravodajského serveru BBC dojít 1. července a 21. října. Čínská vesmírná stanice Tchien-kung (v překladu Nebeský palác) prý musela dvakrát podniknout úhybný manévr a z bezpečnostních důvodů zavedla preventivní kontrolu před srážkami. Ihned poté čelil jak projekt Starlink, tak samotný Elon Musk intenzivní kritice na sociálních sítích, především tedy na čínské mikroblogovací platformě Weibo, která by se dala přirovnat k Twitteru.
Na platformě se objevily komentáře typu: „Satelity Starlinku jsou jen hromada vesmírného smetí“ nebo „Satelity jsou americké zbraně pro válčení ve vesmíru a Elon Musk je nová zbraň vytvořená americkou vládou“. Čína také obvinila Spojené státy, že vystavují astronauty nebezpečí tím, že ignorují závazky vyplývající ze smluv o vesmíru.
Bezpečnost ve vesmíru – problémem je hlavně odpad
Už nyní se ve vesmíru pohybuje více než 30 tisíc satelitů a dalších těles, mezi které patří i vesmírný odpad – ten tvoří přes 110 000 úlomků (větších než 1 cm) umělého původu. Podle amerického vědce Donalda J. Kesslera by měl jednou oběžnou dráhu Země zaplnit vesmírný odpad do té míry, že skrze něj bude velmi těžké proletět. SpaceX nyní vypustila téměř 1 900 satelitů v rámci sítě Starlink a plánuje rozmístit tisíce dalších, s touto informací tak přichází i jisté obavy.
Čína proto není první, kdo kritizuje projekt Starlink. Vědci vyjádřili obavy z rizika kolizí ve vesmíru, a vyzvali proto světové vlády, aby o objektech ve vesmíru sdílely informace. Začíná totiž docházet k incidentům, které jsou čínskému případu velmi podobné. Minulý měsíc například musela NASA náhle odložit výstup z Mezinárodní vesmírné stanice do vesmíru kvůli obavám z poletujícího odpadu.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí řekl, že Čína naléhá na Spojené státy americké, aby v otázce vesmírné bezpečnosti jednaly zodpovědněji.
Autor: Lenka Hrušková