USA ve středu uvalilo sankce na společnost pověřenou výstavbou ruského plynovodu Nord Stream 2 poté, co uznala dva separatistické regiony na východě Ukrajiny. Gerhard Schröder, stojící v čele výboru akcionářů Nord Streamu, se jim zatím vyhnul.
Sankce, které jsou namířeny proti společnosti Nord Stream 2 AG a jejímu generálnímu řediteli Matthiasi Warnigovi, zvyšují podle agentury Reuters tlak na projekt v Baltském moři, který měl zdvojnásobit kapacitu toku plynu z Ruska do Německa.
Sankce se ale nedotkly Gerharda Schrödera, bývalého německého kancléře a blízkého přítele ruského prezidenta Vladimira Putina, který od roku 2005 stojí v čele výboru akcionářů společnosti Nord Stream.
Německo v úterý zastavilo výstavbu plynovodu v hodnotě 11 miliard dolarů s odvoláním na kroky Ruska vůči Ukrajině. Spojené státy a EU se obávají, že plynovod zvýší závislost Evropy na ruských dodávkách energie a odepře tranzitní poplatky Ukrajině, která hostí jiný ruský plynovod.
Americký prezident Joe Biden ve středečním prohlášení uvedl, že jeho administrativa úzce koordinovala kroky týkající se plynovodu Nord Stream 2 s Německem, a dodal: „Dnes jsem nařídil své administrativě, aby uvalila sankce na společnost Nord Stream 2 AG a její vedoucí představitele. Jak jsem již jasně uvedl, nebudeme váhat s dalšími kroky, pokud bude Rusko pokračovat v eskalaci.“
Americké ministerstvo financí vydalo generální licenci, která povoluje „ukončení“ transakcí se společností Nord Stream 2 AG do 2. března.
Nord Stream 2 AG je registrovaná švýcarská firma, jejíž mateřskou společností je společnost Gazprom. Ruský státní plynárenský gigant vlastní celý plynovod, ale zaplatil polovinu nákladů, o zbytek se podělily společnosti Shell, rakouská OMV, francouzská Engie a německé Uniper a Wintershall DEA.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.