Dodávky čipů stejně jako loni váznou, a to především v IT a automobilovém průmyslu. Očekává se, že celkový prodej polovodičů (čipů) v letošním roce poroste o 11 % na rekordní hodnotu 680,6 miliardy dolarů (16 bilionů korun).
Jak jsme psali před měsícem, v EU se prodalo nejméně aut od roku 1990, a sice 9,7 milionu vozů. Hlavním důvodem tohoto propadu byl především nedostatek polovodičů, tedy počítačových čipů používaných v mnoha automobilových systémech v tradičních i elektrických vozidlech.
Začátek letošního roku bude podle agentury AFP v dodávkách čipů stále složitý. Lepší situace by mohla nastat už od poloviny roku, ale v současné napjaté situaci na východě Evropy může každým dnem dojít v tomto odvětví k dalším problémům.
Prudký růst firmy i ceny akcií
Největším dodavatelem čipů je americká společnost Advanced Micro Devices (AMD). Její tržby v posledních letech rostou závratnou rychlostí, neboť se maximálně snaží pokrývat zvětšující se poptávku. Tímto tempem výroby a s uplatňovanými inovacemi se pomalu rozrůstá i její podíl na trhu na úkor konkurenční společnosti Intel.
„AMD jasně získává tržní podíl jak na trhu PC klientů, tak i u koncových trhů serverů / datových center proti Intelu,“ řekl Kinngai Chan, výkonný ředitel a hlavní výzkumný analytik pro polovodiče ve společnosti Summit Insights Group. K tomu dodal, že tržní podíl AMD je na obou těchto trzích stále relativně nízký.
Celkový prodej polovodičů v roce 2022 vzroste podle webu IC Insights o 11 % na rekordní hodnotu 680,6 miliardy dolarů (16 bilionů korun). V roce 2021 se jednalo o meziroční nárůst 25 %. Ve všech hlavních kategoriích produktů se očekávají nadprůměrné nárůsty, které v roce 2022 pozvednou globální trh k rekordně vysokým tržbám, a to i přes zpomalení tempa od loňského ekonomického oživení.
Podle finančního portálu US Money News se očekává, že společnost AMD své příjmy v tomto roce navýší o více než 30 % oproti příjmům v roce 2021 (což je třikrát více, než je očekávání celého trhu). Po vyhlášení této předpovědi se cena akcií AMD ihned zvedla o 11 %.
Autor: Miroslav Oupic