O nanovláknech se mluví jako o technologii budoucnosti. Mají širokou škálu využití a uplatnění najdou téměř v jakémkoliv oboru. Jedním z nich je právě medicína, které nanovlákna otevírají zcela nové možnosti. Jak bude budoucnost s nanovlákny vypadat, kde všude se dají využít a jak složitá je jejich výroba? Hostem rozhovoru byl generální ředitel společnosti Elmarco, Miloslav Masopust.
Mohou nanotechnologie snížit naši závislost na Rusku?
To je přesně otázka, které jsem se obával. Nanotechnologie v tuto chvíli snížit naši závislost na Rusku nemohou. Mohou však pomoci v efektivnějším skladování energie jako takové. Mluvíme tedy o nějakých bateriových separátorech, které pomáhají k lepšímu a efektivnějšímu uchovávání energie a podobně. Určitě to není otázka dneška ani zítřka, ale dlouhodobého vývoje, takže v tomto případě neumím odpovědět.
Otázkou je spíše tedy do jaké míry a v jakém horizontu, jak jste již naznačil. Mluví se o nanotechnologiích, které mohou pomoci při výrobě baterií při využívání vodíku. Mohly by právě ty postupem času nahradit ruskou ropu nebo plyn?
To je v podstatě to samé, co jsem říkal u bateriových separátorů. Co se týče vodíkových baterií, nebo spíše vodíkového pohonu, je zapotřebí membrán a filtrování. Poté nanotechnologie, respektive nanovlákenná membrána pomáhá a zefektivňuje celý proces. Související průmysl je však zatím úplně v plenkách a používání nanovláken jako materiálu pro tyto účely nebo pro energetiku obecně je na samém začátku. Na druhou stranu vědci už hodně pokročili, už víme, že použití nanovláken funguje. A teď už to prostě jen musíme dostat do průmyslu, což určitě bude nějakou dobu trvat.
Vnímáte za poslední roky vyšší zájem o vaše služby?
Určitě ano. Zákazníci, kteří mají naše průmyslové zařízení, stále zvyšují obrat z výroby nanovlákenného materiálu a to je pro nás samozřejmě nejlepší známka toho, že nám byznys funguje. Také sledujeme nárůst zájmu o naše produkty v jiných oborech než v těch, na které jsme byli zvyklí. Mluvím především o vzduchové filtraci, tam jsou nanovlákna vlastně už takovou povinností. Ale zájem se zvedá i jinde.
Přemýšlíte o rozšiřování vašeho portfolia v této oblasti?
Samozřejmě, už na tom pracujeme. Vzhledem k tomu, že jsme jedni z mála, kteří vyrábí stroje pro průmyslovou výrobu nanovláken, musíme na nich pořád dále pracovat tak, aby byly stále více efektivnější. V tuto chvíli jsme na výstavě v Kolíně nad Rýnem představili třetí generaci našeho stroje, v červnu ho pak budeme představovat našim největším zákazníkům, aby viděli, že se posouváme dál. Našemu novému stroji říkáme Infinity, protože má nekonečné možnosti a otevírá nám cestu do dalších aplikací, např. filtrace vody a filtrace kapalin obecně.
Je tedy Elmarco technologickou velmocí?
V průmyslové výrobě je Elmarco stoprocentně lídr a nestydím se použít ani slovo „globální lídr“. Opravdu, celosvětově o nás jak vědci, tak průmyslníci vědí.
Prozradíte nám, kam všude své stroje dodáváte?
Můžu říct, že se pohybujeme opravdu na všech kontinentech. Máme výhodu v tom, že nevyrábíme jen průmyslová zařízení. Vyrábíme i laboratorní zařízení, dvě z nich máme v Austrálii. Takže jsme i v Austrálii, i v Jižní Americe, jen Antarktida nás zatím minula. Samozřejmě velikým trhem je pro nás Evropa jako taková, ale velký ohlas máme i v rámci Asie. Tam máme hodně instalací v oblasti Hongkongu, protože jsme se malinko snažili vyhnout se Číně jako takové. Dalším místem jsou Spojené státy americké.
Mohl byste nám přiblížit, kolik takový váš stroj měří a váží?
To je velmi různé, protože strojů máme hned několik. O laboratorním zařízení říkáme, že je to takový malinký „pack and go“, většinou si ho proto kupují různé akademie, univerzity nebo výzkumné ústavy. Těchto zařízení prodáváme tak 15 až 20 ročně. Poté máme v portfoliu něco, čemu říkáme laboratorní zařízení, ale mnozí ho už považují za průmyslové zařízení, protože už je o dost větší, ale pořád se vejde třeba do půlky námořního kontejneru. No a potom máme průmyslová zařízení, a tam už je to opravdu různé. Máme instalaci, která má na délku 40 metrů, ale váhu teď opravdu neumím odhadnout.
Co všechno vaši odběratelé z těchto nanovláken vyrábí a kde všude se s nimi můžeme setkat?
S „nanem“ se setkáte skoro všude, je to velmi populární a velmi moderní slovo. Akorát je trošku rozdíl v tom, že se skutečnými nanovlákny se už tak úplně všude nesetkáte. V dnešní době se s ním normální člověk potká třeba v autě, kde bude vzduchový filtr stoprocentně s nějakou nanovlákennou vrstvou. Vzduchová filtrace obecně je velmi poznamenaná nanovlákny, takže každý, kdo vyrábí vzduchové filtry se s nimi setkal. A v neposlední řadě jsou tu také respirátory.
Mezi velmi sledované oblasti patří zdravotnictví, vojenské technologie nebo třeba vesmírná technika. Jak velké uplatnění nacházejí nanotechnologie právě tam?
Co se týče nanovláken v medicíně, tam už je to rozběhnuté. Už nejsme pouze na vědecké úrovni, ale máme zákazníky, kteří se s námi baví o nějakém průmyslovém využití nanovláken. Za chvíli budeme v medicíně mluvit o využití nanovláken jako o relativně běžné záležitosti. Pro nás, jako výrobce strojů, jsou velmi zajímavá léčiva. S našimi stroji zvlákňujeme léčivou složku medikamentů, takže pacient nebude muset polykat hromady prášků, ale nechá si v puse rozpustit malý lehký pásek, který v sobě bude mít stejné množství léčiv jako čtyři pilulky. Další zajímavou věcí jsou například kryty ran (obvazový materiál), které budou zranění zároveň léčit. Pak jsou na programu dne velmi zajímavé věci, jako tkáňové inženýrství, ale v tomto případě jsme stále na laboratorní úrovni.
O jakém časovém horizontu se bavíme v souvislosti s přechodem na pilulky v podobě pásku, nebo na léčivé obvazy?
Něco podobného jako pilulky v podobě pásku již dnes existuje a je dostupné i na trhu v České republice, zatím v podobě vitamínů a doplňků stravy. Nicméně v tuto chvíli probíhají podle našich informací finální medicínské testy, takže do dvou až pěti let by nemělo být překvapení, že místo krabičky léků dostanete krabičku s pásky, které si budete dávat pod jazyk.
Můžete ještě v závěru shrnout, jaké trendy nás čekají v nanotechnologiích v nejbližší době?
Určitě jsou to nanovlákna ve filtraci kapalin. Pokud bude potřeba přefiltrovat jakoukoliv kapalinu, použije se nanovlákenná membrána. Dále, vzhledem k tomu, že některé chemikálie budou postupně zakázané, budou nanovlákna schopna nahradit některé jejich funkce. Například tak, že nanovlákenné membrány budou stoprocentně využívány ve funkčním oblečení. Další významnou roli bude hrát nanovlákenná membrána v energii. Elektrickou energii potřebujeme nejen vyrábět, ale i skladovat. Za chvíli budeme všichni jezdit elektromobily, takže budeme chtít bezpečné baterie a nanovlákenná membrána je určitě jednou z cest, na které se intenzivně pracuje.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.