NASA se snaží už týden opravit Hubbleův teleskop, zatím marně

Zdroj: NASA
Články 23. 06. 2021

NASA se snaží už týden opravit Hubbleův teleskop, zatím marně

NASA pracuje na záchraně svého cenného vesmírného teleskopu, v minulém týdnu ho totiž záhadně vyřadil z provozu zatím neznámý počítačový problém. Za 30 let ve vesmíru to ale přirozeně není jeho první porucha.

Hubbleův teleskop byl na oběžnou dráhu vyslán v roce 1990, kdy téměř okamžitě začal zachycovat vesmír v dosud nepoznaných detailech. Stihl už zdokumentovat zrod a zánik hvězd, objevil nové měsíce kolem Pluta a vyfotil pár vesmírných těles prolétávajících naší sluneční soustavou. Pomohl také astrofyzikům s řešením problémů stáří a rozpínání vesmíru.

Podle informací dostupných na serveru Insider.com 13. června náhle přestal pracovat „počítač užitečného zatížení“ teleskopu, který slouží jako Hubblův mozek – řídí a monitoruje všechny vědecké přístroje na palubě. Inženýři NASA proto začali s analýzou dat z dalekohledu, aby zjistili, v čem je problém. Všechny pokusy o obnovu systému však byly zatím neúspěšné.

Hubble naštěstí má druhý, záložní počítač, na který by měl být schopen se přepnout v případě, že se NASA nepodaří obnovit ten současný.

Oprava to rozhodně není první

Není to poprvé, co se teleskop porouchal nebo potřeboval nějaké to vylepšení – dokonce ani letos ne. V březnu tohoto roku se observatoř kvůli softwarové chybě přepnula do nouzového režimu. Během týdne však NASA teleskop opět zprovoznila.

Astronauti navštívili Hubble, aby opravili problémy nebo vyměnili staré díly, již pětkrát. Při poslední servisní misi v roce 2009 prošla vylepšením řada komponentů, od dalekohledu přes nové baterie až po izolaci, kameru a spektrograf.

NASA plánuje další krok

V listopadu tohoto roku chce americká agentura vyslat na oběžnou dráhu sofistikovanější vesmírný teleskop s názvem James Webb Space Telescope. Jeho zorné pole má 15krát větší dosah než Hubbleův dalekohled.

Přestože JWST nemá být náhradou, legendární vesmírný dalekohled nemůže fungovat věčně. Během mise v roce 2009 mimo jiné astronauti nainstalovali zařízení, které až to bude zapotřebí, pomůže teleskop vyřadit z provozu.

Další články