Necelých 300 miliard může Česko získat od amerického energetického obra

Zdroj: Westinghouse
Ekonomika 11. 09. 2024

Necelých 300 miliard může Česko získat od amerického energetického obra

Až 293 miliard korun by Česku mohly přinést modulární reaktory společnosti Westinghouse, píše se ve studii PwC. Ta zkoumala ekonomické dopady nasazení těchto reaktorů na domácím trhu.

Americký průmyslový koncern Westinghouse, který neuspěl v tendru na nové jaderné bloky v České republice, v těchto dnech představil výsledky studie o ekonomických dopadech nasazení modulárních reaktorů AP300™ SMR o souhrnném výkonu 3 000 MW. Dle zprávy společností PwC by projekt mohl ve fázi výstavby a instalace přinést českému HDP až 292,7 miliard korun v průběhu 25 let. 

Každý rok o skoro 96 miliard vyšší HDP a tisíce nových pracovních míst

Studie předpokládá, že výrobní, inženýrská a stavební fáze projektu AP300 SMR přinese kromě zmíněné částky do HDP také 80 000 člověkoroků, tedy pracovních míst vyjádřených v počtu odpracovaných let na osobu. V přepočtu jde o zhruba 3 200 pracovních míst na plný úvazek na rok. Po uvedení do provozu by měl projekt AP300 SMR podle odhadů každý rok přispět k českému HDP částkou 95,3 miliard korun a pomoci vytvořit zhruba 8 500 přímých a nepřímých pracovních míst. 

Projekt nasazení flotily reaktorů AP300 SMR má také vzdělávací přínosy. Spolupráce s českými univerzitami zajistí odborné vzdělání pro současné inženýry, chemiky a techniky v oblasti jaderné energetiky, přičemž přibližně 3 000 pracovníků může být následně zapojeno do provozu.

Počítá se zapojením českých firem do výstavby reaktorů po celém světě

Studie konzultační společnosti PwC rovněž zdůrazňuje potenciál zapojení českého dodavatelského řetězce do výstavby reaktorů AP300 SMR po celém světě, což by do české ekonomiky přineslo dalších 4,8 miliardy korun za každý instalovaný blok. Českým firmám se zároveň otevírá možnost účastnit se globálních projektů výstavby pokročilých tlakovodních reaktorů AP1000®.

Technologie AP300 SMR je v souladu s evropskými cíli Green Dealu a pomůže České republice dosáhnout energetické tranzice. Projekt zajistí bezemisní energii pro 1,95 milionu domácností v Česku.

Malé modulární reaktory mají podporu veřejnosti. Červnový průzkum agentury NMS Research ukázal, že téměř 2/3 Čechů by podpořily výstavbu SMR v blízkém okolí místa kde bydlí a zároveň 72 % Čechů podporuje využívání jaderné energie. 

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články