Organizace Economist Intelligence Unit (EIU) zveřejnila žebříček Global Liveability Index, v němž uvádí 10 nejlepších a 10 nejhorších míst pro život na světě v roce 2022. Index hodnotil 172 měst v pěti kategoriích: kultura, zdravotní péče, vzdělávání, infrastruktura a zábava.
Seznamu nejpříjemnějších měst pro život dominují evropská a kanadská města díky faktorům, jako je stabilita a dobrá infrastruktura. Obyvatelům těchto měst podle indexu pomáhá dobrá zdravotní péče a četné možnosti kulturního vyžití a zábavy. A města v Rakousku a Švýcarsku se rok co rok umisťují na předních příčkách žebříčků kvality života díky dobře rozvinutému sociálně-tržnímu hospodářství.
Jako nejlepší místo k životu na světě zvítězilo hlavní město Rakouska Vídeň. V letech 2018 a 2019 si tuto pozici udržela, ale v roce 2021 klesla na 12. místo.
Pořadí deseti nejlepších míst pro život vypadá takto:
Zdaleka nejhorším místem k životu na světě je syrský Damašek.
Deset nejhorších míst pro život pak hledejte zde:
Zdá se, že města na seznamu nejhorších měst mají společné některé závažné sociální a bezpečnostní problémy. Index například uvádí, že umístění Damašku na seznamu je pravděpodobně důsledkem sociálních nepokojů, terorismu a konfliktu, které syrské město postihují.
Lagos – kulturní metropole Nigérie – se na seznam dostal proto, že je podle amerického ministerstva zahraničí známý zločinností, terorismem, občanskými nepokoji, únosy a námořní kriminalitou.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.