Švýcarsko je opět nejlepší zemí na světě. Podle časopisu U.S. News and World Report pro rok 2022, který žebříček nejlepších zemí každoročně vyhlašuje, je to í díky své pověsti politické neutrality a mírumilovné občanské společnosti.
Švýcarsko se na první příčku dostalo pětkrát ze sedmi let, kdy se žebříček sestavuje, a získalo ji zpět poté, co loni kleslo na druhé místo za Kanadu. Ale není to jen nádherný horský výhled, lahodná čokoláda a přesné hodinky, díky kterým Švýcarsko působí jako utopie. Země s necelými 9 miliony obyvatel má silnou ekonomiku, velmi vysokou životní úroveň, extrémně nízkou kriminalitu a smysl pro sociální harmonii.
„O Švýcarsku nemůžete říct jediné negativní slovo,“ řekl v rozhovoru pro Wharton Business Daily na stanici SiriusXM profesor marketingu na Whartonově univerzitě David Reibstein, který se na sestavení žebříčku podílel. „Švýcarsko je tak nějak pozitivní ve všem. Pohlížíme na něj jako na neutrální zemi, takže zatímco světem zmítají nepokoje, Švýcarsko je v klidu,“ vysvětluje Reibstein.
Reibstein každoročně sestavuje žebříček ve spolupráci s U.S. News and World Report a skupinou BAV, která je součástí globální společnosti VMLY&R. Seznam pro rok 2022 měří vnímání asi 85 zemí vybraných proto, že se nejvíce podílejí na světovém HDP.
Více než 17 000 lidí z celého světa bylo požádáno, aby hodnotili země na základě 73 atributů, od politické stability přes rasovou rovnost až po povědomí o zdraví. Třetinu respondentů průzkumu tvořili vedoucí představitelé podniků, třetinu vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří patří do střední nebo vyšší třídy, a třetinu tvořili běžní obyvatelé.
Reibstein uvedl, že dva největší faktory, které posilují globální vnímání Švýcarska, jsou kvalita života – včetně dobře rozvinutého veřejného školství a systému zdravotní péče – a srdečné podnikatelské prostředí. V podkategorii „otevřenost pro podnikání“ získalo Švýcarsko rovných 100 bodů.
„Pokud jde o otevřenost v podnikání, rozhodně nejsou Švýcaři vnímáni jako zkorumpovaní, jako byrokratičtí a jsou poměrně transparentní. Myslím, že to všechno hraje roli,“ uvedl Reibstein.
Německo je na druhém místě
Německo, nejlidnatější evropská země s 83 miliony obyvatel, si v celkovém žebříčku zajistilo silné druhé místo. Má také silnou ekonomiku založenou na kapitalismu otevřeného trhu a vysoce kvalifikovanou pracovní sílu. V dílčím hodnocení podnikání získalo Německo perfektních 100 bodů. Velmi vysoké skóre 92,1 získalo také v hodnocení agility, která je definována jako schopnost země přizpůsobit se překážkám a krizím.
Reibstein uvedl, že Německo si zaslouží pochvalu za svou agilitu, a upozornil na účinnou reakci země na pandemii nemoci covid-19 a na její vedoucí úlohu v Evropské unii, zejména po brexitu.
Proč nejsou Spojené státy výš?
První pětku uzavírají Kanada, Spojené státy a Švédsko, v tomto pořadí. Spojené státy se nikdy neumístily na prvním místě, což podle Reibsteina překvapuje mnoho lidí, s nimiž o žebříčku hovoří.
V letošním roce se Spojené státy dostaly na 4. místo. Při premiéře žebříčku v roce 2016 byla Amerika čtvrtá, o rok později klesla na 8. místo a v roce 2021 se vyšplhala zpět na 6. místo. Reibstein se domnívá, že propad v roce 2017 odrážel politickou situaci v USA, protože údaje byly shromážděny po bouřlivých volbách v roce 2016, které vynesly do Bílého domu prezidenta Donalda Trumpa.
Rusko padá, Ukrajina stoupá
Rusko, kde se průzkum letos neprováděl, se v žebříčku posunulo o 12 míst na 36. příčku. Podle Reibsteina může za dramatický posun v globálním vnímání Ruska agresivní invaze prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu – je to však složité. V článku, který napsal pro časopis U.S. News & World Report, vysvětlil, že když významná událost, jako je válka nebo firemní skandál, vyvolá posun v žebříčku, je tento posun obvykle rovnoměrný. Jinými slovy, daná země utrpí újmu na své pověsti po celém světě.
Rusko je však jiné. Existuje několik zemí – zejména Čína, Egypt a Indie –, které vnímají válku na Ukrajině jako příznivou pro Rusko. Mezitím Ukrajině její neotřelá reakce na invazi posílila reputaci a posunula ji z loňského 71. místa na letošní 62. místo.
Podle Reibsteina jsou tyto změny připomínkou toho, že pohled na svět se utváří převážně optikou diváka.
„Obecně je vnímání zemí lidmi na celém světě do značné míry jednotné a to, co se stalo s Ruskem a Ukrajinou, je v podstatě rozdvojení. Ve skutečnosti neexistuje země z 85 států, kde by došlo k většímu rozkolu ve vnímání lidí než v Rusku,“ uzavírá Reibstein.
Autor: Jiří Böhm