Posunout obzory kosmického průmyslu se již brzy chystá brněnská společnost TRL Space, která v polovině roku 2024 vyšle na oběžnou dráhu Země vlastní družici nesoucí název TROLL. Podle tiskové zprávy se bude jednat o největší komerční družici od založení České republiky a TRL Space Systems chce touto soukromou investicí demonstrovat schopnost postavit celý satelit a vyslat jej do vesmíru.
Společnost si zároveň na družici TROLL otestuje vlastní produkty, které nabídne svým zákazníkům na všech kontinentech – od Afriky až po Spojené státy americké. Patří mezi ně například LiDAR, kamera na hyperspektrální snímkování či jednotka pro tzv. onboard data processing a šifrovanou komunikaci.
Díky této investici se firma zařadí mezi hrstku evropských systémových integrátorů – tedy firem, které jsou schopny stavět kompletní družice. Jedná se o službu s vysokou přidanou hodnotou, která je pro Českou republiku unikátní příležitostí. Současně také vzniknou nové produkty s obrovským tržním potenciálem, které jsou výsledkem spolupráce mnoha dalších institucí zapojených do projektu TROLL.
Detekce laserem jako nástroj pro vyšší zabezpečení kosmického provozu
Na oběžné dráze Země se v současné době pohybuje více než 5 500 satelitů a odhaduje se, že do roku 2029 jich tam bude přes 100 000. S ohledem na to se očekává, že bude docházet k více než 40 kolizím družic ročně. Zabezpečení kosmického provozu je tak jedna z hlavních priorit veškerých kosmických aktivit. Úlomky satelitů a kosmická tříšť totiž představují obrovské riziko pro ostatní družice, které mohou poškodit.
K výraznému zlepšení zabezpečení kosmického provozu chce přispět společnost TRL Space právě pomocí speciálně upraveného zařízení LiDAR. Unikátní laser, který TRL Space vyvíjí společně s centrem HiLASE, bude ve spojení s detektorem schopen s vysokou přesností monitorovat objekty pohybující se na oběžné dráze.
„Centrum HiLASE má jako jednu ze strategických priorit pro další dekádu vývoj laserů pro kosmické aplikace. TRL Space je v tomto ohledu pro nás klíčový partner, se kterým tyto ambice můžeme společně naplnit, a produkty, jako je LiDAR pro sledování objektů ve vesmíru či topografii Měsíce, vyvinout,“ říká Tomáš Mocek, ředitel laserového centra HiLASE.
Kromě detekce objektů ve vesmírů chce společnost TRL Space vyvinout LiDAR i pro svou plánovanou misi LUGO, jejímž cílem je prozkoumat podzemí Měsíce a vytvořit jeho úplnou mapu v rozlišení několik centimetrů. Firma plánuje ještě další produkt a tím bude laserová komunikace.
Vesmírná kybernetická bezpečnost
Součástí družice TROLL, která bude mít velikost 6U, bude také hyperspektrální kamera a software pro šifrovanou komunikaci mezi družicí a Zemí. Komunikace mezi satelity a Zemí dnes totiž mnohdy probíhá nezabezpečeným způsobem. Hrozí tak úniky dat, která mohou být zneužita. S tím, jak bude růst počet družic ve vesmíru, se tak otevírá nové důležité téma vesmírné kybernetické bezpečnosti.
Součástí satelitu bude také software s umělou inteligencí od partnerského startupu Zaitra, který se postará o tzv. onboard data processing, tedy vyhodnocení dat přímo na palubě satelitu. Informace o hrozící kolizi tak algoritmus jednoduše pošle na Zem a navíc zajistí, že družice sama uhne z kolizní dráhy.
Letová příležitost pro Afriku i další země
Letovou příležitost, tedy možnost vynést a otestovat na družici i své vlastní produkty, společnost TRL Space nabídla i dalším zemím, například partnerským státům z Afriky nebo z regionu Trojmoří, které si tak budou moci do vesmíru nechat vynést vlastní produkty.
„Naším posláním je spojováním různých technologií posouvat obzory kosmického průmyslu, a hlavně vytvářet přidanou hodnotu. Díky tomu, že jsme dostatečně kapitálově silní, abychom mohli postavit a do vesmíru poslat vlastní družici, můžeme nejen nabídnout kapacitu na družici pro země a organizace, které by si to sami nemohly dovolit, ale také máme unikátní možnost otestovat nové produkty, které budou mít do budoucnosti vliv na celé lidstvo – například na větší zabezpečení vesmírného prostoru, zlepšení komunikace mezi družicemi a Zemí a v neposlední řadě díky misi LUGO prozkoumáme povrch Měsíce a přiblížíme lidstvo o krůček k jeho lepšímu pochopení pro využití v budoucnosti,“ říká Petr Kapoun, zakladatel a CEO TRL Space.
Společnost TRL Space má již zarezervovaný let – družici TROLL vynese do vesmíru raketa Falcon od SpaceX v polovině roku 2024.
O poslání mise a produktech, které bude na družici společnost testovat i pro svou misi LUGO, zaměřenou na průzkum Měsíce, bude Petr Kapoun diskutovat společně se svými hosty na panelových diskuzích Space Together a Building Lunar Economy, které se uskuteční na akci Space2Bussines – hlavní a zahajovací události letošního ročníku festivalu Czech Space Week.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.