Německo udělalo po poklesu dodávek plynu z Ruska krok blíže k přídělovému systému, píše zpravodajský server BBC.
Země spustila „krizovou“ fázi nouzového plánu na řešení nedostatku plynu, uvedlo německé ministerstvo hospodářství. Jde o poslední část patové situace mezi Evropskou unií a Ruskem kvůli invazi na Ukrajinu.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck uvedl, že Rusko v reakci na sankce EU používá plyn „jako zbraň“.
„Nesmíme se nechat oklamat. Přerušení dodávek plynu je ekonomickým útokem na nás ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina,“ řekl Habeck s tím, že Němci budou muset snížit spotřebu. Dále řekl, že doufá, že nikdy nebude potřeba přidělovat plyn německému průmyslu, i když samozřejmě naprosto vyloučit to nemůže.
Nouzový plán
Německo nyní přešlo do druhé fáze svého třídílného nouzového plánu, který se spouští, když dojde k narušení nebo velmi vysoké poptávce po plynu. Vláda poskytne úvěry ve výši 15 miliard eur (371 miliard korun), aby se pokusila naplnit zásobníky plynu, a začne průmyslu dražit plyn, aby povzbudila velké podniky k menší spotřebě.
Přechod do druhé fáze plánu vyvíjí větší tlak na dodavatele a provozovatele sítí, aby vyvážili narušení dodávek pomocí hledání alternativních zdrojů plynu. Země však přestala nechávat energetické společnosti přenášet prudce rostoucí náklady na zákazníky, i když ve druhé fázi je to teoreticky možné. Plynaři už museli zajišťovat dodávky v rámci první etapy havarijního plánu, provozovatelé plynárenských sítí podávali zprávy ministerstvu hospodářství minimálně jednou denně a provozovatelé elektrizačních soustav museli zajistit stabilitu sítě.
Státní zásah by nastal ve třetí fázi, kdy dojde k významnému narušení dodávek, se kterým se trh nedokáže vyrovnat, což znamená, že dodávky jsou na příděl. V této fázi by byly nejprve omezeny dodávky do průmyslu, zatímco domácnosti a kritické instituce, jako jsou nemocnice, by nadále měly plyn k dispozici.
Rusko minulý týden omezilo průtoky plynovodem Nord Stream 1 na 40 % kapacity z důvodu problémů se zařízením, které postihly země včetně Německa. Nord Stream 1 má projít údržbou od 11. do 21. července, kdy se toky plynu zastaví. Šéf Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol varoval, že Rusko může zcela přerušit dodávky plynu do Evropy a že se Evropa musí nyní na to připravit.
Rusko již zastavilo dodávky plynu do Polska, Bulharska, Nizozemska, Dánska a Finska kvůli jejich odmítnutí dodržovat nový platební režim.
Myšlenka plovoucích terminálů
Průmyslové síle Německa výrazně pomohl jeho přístup k levné ruské energii. Teď se ty kohoutky zavírají.
Špičky německé vlády říkají, že mají postupný plán, jak se vypořádat se všemi energetickými závislostmi na Rusku. S uhlím to bylo snadné, protože si ho mohou jednoduše koupit v dodané formě od zemí jako Jižní Afrika a Kolumbie. Ropa se také přepravuje převážně v tankerech, kromě jedné rafinérie napojené na ropovod z Ruska.
Plyn však potřebuje značné investice do alternativní infrastruktury, v podstatě do terminálů LNG, které umožňují nákup přepravovaného plynu z celého světa. To obvykle trvá roky, ale Německo zkoumá myšlenku plovoucích terminálů, o kterých někteří tvrdí, že by mohly být hotové do konce roku. Další výstavba trvalých terminálů potrvá zhruba dva roky, což je součást německého úsilí snížit závislost na ruském plynu z 55 % na 10 %.
Ale pak je tu mnohem větší problém – odkud dopravovaný plyn pochází. Ještě před požárem klíčového exportního terminálu v USA bylo teoreticky potřeba najít 155 miliard metrů krychlových ruského plynu vyváženého do Evropy potrubím ze současného trhu o objemu 500 miliard metrů krychlových pro přepravovaný LNG.
Producenti potřebují k uspokojení této poptávky čerpat mnohem více plynu, ale například pro Katar je snadné jej prodat na základě dlouhodobých smluv, trvajících déle než deset let. Německo chce kratší kontrakt, který by odrážel jeho snahu o postupné vyřazení fosilních paliv. V každém případě přesun německé poptávky po energii zvedne ceny pro celý svět.
Krátkodobě však bude výzvou udržet nabídku a poptávku v německém energetickém systému. A zatímco se evropská průmyslová velmoc snaží rozšířit své možnosti dovozu plynu, možná se bude muset připravit na „řízení poptávky“, spotřebovávat méně energie ve svých továrnách a domácnostech, čímž riskuje recesi v celé Evropě.
Autor: Miroslav Oupic