Pavel Šnajdr, zdravotnický ředitel kliniky Health+, je přesvědčen, že moderní technologie hrají klíčovou roli v budoucnosti zdravotnictví. V rozhovoru pro pořad Sciencelab se podělil o své názory a zkušenosti s implementací nových technologií v lékařské praxi. ,,V budoucnu budeme mít chytré náramky, tlakoměry, ale i postele nebo toalety, které budou odesílat naše dala lékařům,’’ říká.
Klinika Health+ se jako jedna z mála zaměřuje na moderní technologie v praxi. ,,Zakladatel naší kliniky MUDr. Šubrt je velký fanda nových technologií,“ vysvětluje nadšený Šnajdr, který se nedávno vrátil z mezinárodní konference v Londýně. Poukazuje na dva hlavní trendy, kterým čelí zdravotnické systémy po celém světě.
,,Přibývají starší lidé a přibývá pacientů. Ubývá lidí v produktivním věku, kteří mají vytvářet peníze na to, abychom se mohli o tu skupinu pacientů starat,“ vysvětluje. Právě moderní technologie a umělá inteligence by podle něj mohly pomoci překlenout tento ekonomický problém.
Zdravotnické aplikace lidé milují
Jako příklad úspěšné implementace nových technologií Šnajdr uvádí telemedicínu, která zažila velký rozmach během pandemie covidu-19. Tato metoda nabízí mnoho výhod nejen pro pacienta. ,,Velký přínos to má u pacientů, které normálně znáte z ordinace. Máte k dispozici jejich anamnézu, máte k dispozici laboratorní výsledky a pak ta distanční vzdálená konzultace může pomoci vyřešit spoustu problémů.“
Šnajdr také hovoří o aplikaci, kterou vyvinula jeho klinika. Ta pacientům zpřístupňuje jejich zdravotní dokumentaci a online chat s lékaři. ,,Dochází k nějaké generační obměně, jak mezi uživateli technologií ze strany pacientu i lékařů. Naši pacienti si tento způsob oblíbili,“ říká. ,,My pracujeme v konceptu tzv. otevřených poznámek nebo otevřené zdravotní dokumentace,“ vysvětluje. ,,Ve chvíli, kdy medicínský záznam vznikne, nabízíme ho pacientovi, aby ho mohl číst, užívat dál podle toho, jak se mu to hodí.’’
Chytré náramky budou posílat informace lékařům
Aplikace je běžně ke stažení. ,,Pro mě jako lékaře to má velkou výhodu. To, co pacientovi napíšu do zprávy na papír, najde i v aplikaci,“ vysvětluje inovaci.
Velkým tématem je podle Šnajdra také sdílení zdravotních dat mezi různými zařízeními. Doufá, že v horizontu 5 let vznikne celorepublikový systém pro sdílení zdravotní dokumentace. To by mělo zefektivnit péči a zamezit zbytečnému opakování vyšetření. Momentálně už vnikají registry pacientů i zdravotnických zařízení.
V budoucnu si pacienti díky novým technologickým prvkům budou moci změřit třeba základní vitální funkce přímo z domova. ,,Mluvíme o chytrých náramcích, které toho dnes umí mnoho, o domácích měřičích tlaku a průběžné měření glykémie. To jsou všechno data, která pacient může posílat na dálku a lékař je pak hodnotit,“ vysvětluje budoucí postupy.
AI software šetří čas očním lékařům
Šnajdr je velkým zastáncem využití umělé inteligence ve zdravotnictví. Jako příklad uvádí software Aireen pro neinvazivní diagnostiku nemocí ze sítnice oka. ,,Aireen je skvělý příklad toho, jak už dnes umělá inteligence ve zdravotnictví reálně funguje,“ říká s tím, že za systémem stojí český startup a vyšetření uznává i zdravotní pojišťovna.
Tento systém podle něho dokáže fotografovat oční pozadí. V průběhu tříminutového vyšetření umí detekovat oční komplikace u pacientů s cukrovkou, čímž výrazně šetří čas očních lékařů. ,,V České republice je zhruba 1 milion cukrovkářů,‘‚ uvádí alarmující fakt. ,,Oční lékař pak pracuje pouze s lidmi, který mají nějaký oční nález. Díky tomu ušetříme půl milionu půl hodin lékařského času,“ komentuje Šnajdr.
Chytrá sekretářka doporučí léčbu
Zdravotnictví je zahlceno i velkým počtem administrativní práce. Jejich čas by podle Šnajdra měl být pouze pro pacienty. ,,U nás jsme testovali jiný český startup, který dokáže jako chytrá sekretářka přepsat rozhovor mezi pacientem a lékařem. Snažíme se, aby z toho vznikl strukturovaný zápis a tohle by uspořilo čas lékaře. Dokonce se můžeme ptát: Co by jsi doporučil?,“ dodává k budoucnosti.
Budoucnost přinese AI pomoc
Šnajdr věří, že budoucnost zdravotnictví bude spočívat v kombinaci lidského faktoru a moderních technologií. Podle něj budou existovat pacienti, kteří budou preferovat lidský kontakt, ale i ti, kteří dají přednost technologickým řešením. ,,Je to, jako kdybyste letěl letadlem a v něm byl automatický pilot,“ vysvětluje. ,,Víte, že je lepší než ten lidský pilot. Tak proč byste trval na tom, že tam má být živý kapitán?“
Přestože je Šnajdr nadšeným zastáncem technologií, nepředpokládá, že by umělá inteligence zcela nahradila lékaře. ,,Možná, že v některých oborech, v některých specifických situacích ubude potřeba množství některých lékařů, třeba v radiologii nebo v patologii,“ říká. ,,Ale vlastně medicína je schopná absorbovat neomezené množství pracovní síly,’’ uklidňuje zdravotníky.
Chytrá postel nebo toaleta se stanou pomocníkem v lékařství
Za deset let budeme řešit problémy z domova. Šnajdr je k nové budoucnosti velmi optimistický. ,,Mluví se třeba o konceptu chytré postele nebo toaletních mísách, kde máte spoustu chytrých zařízení, které vás monitorují.“ Tyto technologie by podle něj měly pomoci posílit prevenci a umožnit včasnou diagnostiku různých onemocnění.
Celý rozhovor si můžete pustit jako video nebo podcast.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.