Bez práce může být v Číně až polovina mladých lidí, tvrdí profesorka Pekingské univerzity Čang Tan-tan. Oficiální statistiky čínského režimu uvádějí o poznání jiná čísla. Podle Národního statistického úřadu dosahovala v březnu míra nezaměstnanosti mladých Číňanů 19,7 %. Od té doby ale ještě vzrostla a překonala dosavadní rekordy.
Čang Tan-tan, jejíž odhady byly nedávno zveřejněny na zpravodajském webu Caixin, tvrdí, že březnová míra nezaměstnanosti mladých lidí mohla činit až 46,5 %, pokud se započítá i 16 milionů Číňanů, kteří nestudují ani aktivně nehledají práci, uvedla agentura Reuters.
To je více než dvojnásobek oficiální míry nezaměstnanosti (19,7 %), kterou v tomto měsíci evidoval Národní statistický úřad. Od té doby nezaměstnanost Číňanů ve věku 16 až 24 let ještě vzrostla. V červnu se podle Pekingu vyšplhala na rekordních 21,3 %.
Čínská ekonomika sice stále roste, ale oživení po pandemii covidu-19 se nedostavilo v takové míře, v jaké Peking očekával. Špatné výkony klíčových odvětví zasáhly zejména mladé lidi, což dalo vzniknout trendu, kdy miliony absolventů vysokých škol stále žijí na úkor svých rodičů a s nejistým výhledem do budoucnosti.
Čang Tan-tan ve svém článku, který byl mezitím odstraněn, poukázala na přetrvávající stagnaci v některých výrobních centrech na východě země, které se ještě plně nevzpamatovaly z dopadů pandemie. V březnu tam podle ní zaměstnanost dosahovala teprve dvou třetin předcovidové úrovně, což silně pociťují zejména mladí lidé, kteří stále tvoří hlavní pracovní sílu ve výrobním sektoru, upozornila Čang Tan-tan.
Regulace zaváděné od roku 2021 čínskou vládou, které postihly sektory doučování, nemovitostí a online platforem, také podle ní disproporčně dopadly na mladé lidi a dobře vzdělané.
Jeden z uživatelů populárního čínského mikroblogu Weibo článek Čang Tan-tan kritizoval s tím, že její statistická metodika je chybná, protože ekonomové při sestavování odhadů nezaměstnanosti obvykle nezapočítávají lidi, kteří práci aktivně nehledají.
Jiní uživatelé se však podle agentury Reuters zaměřili na to, jak těžké je v Číně najít práci. „Důvodem, proč se tolik absolventů hrne k postgraduálu nebo ke zkouškám pro státní zaměstnance, místo aby si hledali práci, je to, že prostě nemohou najít zaměstnání,“ uvádí se v jednom z příspěvků na Weibo.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.