Inovativní technologie společnosti Photoncycle údajně dokáže uchovávat solární energii levněji než současné baterie. Zprávu přinesl web Hydrogen Fuel News.
Mezisezónní skladování umožní využívat přebytečnou solární energii vyrobenou ve slunečných měsících k výrobě tepla a elektřiny v zimě. Klíčem k uvedení tohoto řešení na trh je podle vyjádření zástupců norského startupu pevný vodík.
Měděný válec
Průlomovou technologii pro skladování solární energie představuje zařízení tvořené měděným válcem zabaleným do silného polystyrenu. Válec obsahuje patentovaný roztok pevného vodíku, který má mít účinnější skladovací schopnosti než baterie nebo tekutý vodík.
Momentálně není zařízení pro ukládání energie v měděném válci větší než židle a našli bychom jej ve vědeckém parku v Oslu. Plánem společnosti je instalovat větší model o velikosti přibližně tří metrů krychlových poblíž obytných budov. Solární panely na okolních střechách budou systém zásobovat energií, která se v zařízení uloží. Případný přebytek energie se prodá do elektrické sítě.
Vzhledem k prozatímním nedostatkům technologie skladování se ze solární energie vyrobené v létě využije jen asi 50 %. „Zbylých 50 % nemá stále využití, a tak přijde vniveč. Pokud dokážete tento přebytek skladovat a pak ho uvolnit v zimě nebo v době, kdy je po energii skutečně poptávka, máte reálnou možnost něco změnit,“ prohlašuje Bjørn Brandtzaeg, zakladatel společnosti Photoncycle.
Fixovali vodík
Brandtzaeg ve spolupráci s odborníky z akademické sféry vytvořil nehořlavé řešení, které zabraňuje nadměrným ztrátám energie v procesu přeměny. „Uzavíráme molekuly vodíku do pevné látky, abychom je v podstatě fixovali,“ vysvětluje Brandtzaeg. „Používáme reverzibilní vysokoteplotní palivový článek, dokážeme tak vyrábět vodík i elektřinu ve stejném zařízení.“ Pevný vodík není potřeba chladit, není hořlavý a má vyšší hustotu ve srovnání s lithium-iontovými bateriemi.
V současné době je jedním z problémů, kterému se svým systémem skladování solární energie Photoncycle čelí, ztráta tepla. K té dochází v palivovém článku při vstupu a výstupu vodíku. Cílem společnosti je toto teplo zachytit a využít k vytápění domů. Přebytečné teplo by se mohlo účinně dodávat domácnostem, podle Brandtzaega totiž 70 % energetické spotřeby domácností souvisí s vytápěním.
Zkušební trh v Dánsku
Podle zakladatele společnosti Photoncycle se systém, jehož instalace trvá přibližně jeden den a jehož součástí jsou solární panely, připojuje přímo na stávající infrastrukturu. Zemní plyn může tak nahradit obnovitelná energie v systému kombinované výroby tepla a elektřiny. Jako testovací trh pro svůj systém skladování solární energie si firma zvolila Dánsko. Hlavním důvodem jsou jedny z nejvyšších cen energií v Evropě, které zde lidé platí.
Autor: Petr Pláteník