Samotná výroba vodíku pohánějícího automobily je energeticky náročný proces, který jej zároveň neúměrně prodražuje. Vědci z Norwegian University of Science and Technology chtějí k jeho produkci využít energetické přebytky vznikající v průmyslu.
Mezinárodní energetická agentura odhaduje, že výroba dosavadních zásob vodíkového pohonu si vyžádala 3 600 terawatthodin elektrické energie. Jen pro představu, to je víc než v průměru vyprodukuje celá Evropská unie.
Na druhou stranu, odpadní teplo jako takové vzniká jako vedlejší produkt průmyslových procesů, ať už jde třeba o kotel, nebo spalovnu odpadů. Co je ještě horší, často odpadní teplo vypouští bez dalšího využití přímo do životního prostředí.
Experti na energetiku odhadují, že jenom v Norsku v průmyslu a dalších oblastech se vyprodukuje odpadní teplo odpovídající 20 terawatthodinám energie.
Ve studii uveřejněné v časopise Energies vědci z norské univerzity popsali techniku nazvanou reverzní elektrodialýza (RED), která pracuje se slanými roztoky a dvěma druhy iontoměničových membrán.
„Objevili jsme metodu, jak využít tepelnou energii, která sama o sobě nemá moc nějakou hodnotu,“ tvrdí Kjersti Wergeland Krakhella, jedna z autorek a autorů studie. „Jedná se o tepelnou energii nízké teploty i zhodnocení, přesto stále může být využívána k výrobě vodíku.“
Zprávu přinesl web Siliconrepublic.com.
Autor: Petr Pláteník