Její název evokuje legendární nápoj Kolaloka z filmu Limonádový Joe. I ona je určena pro ty z nás, kteří místo tradičních alkoholických drinků dávají přednost jejich zdravějším alternativám. Řeč je o české kombuche Loklok. Zdravotní přínosy nápoje ocenila i Evropská unie a firma získala grant na svůj další rozvoj.
Oproti pistolníkům z legendární Koňské opery nepotřebujeme mít ostré kolty, ale úsudek. A dobré zdraví. Kombucha – nápoj nejen českých babiček, jehož historie sahá až do přelomu našeho letopočtu – poslední dobou zažívá renesanci. Potenciálu využila česká firma Loklok. Její podnikatelský model však nezůstal pouze u tradiční nabídky zdravé alternativy alkoholu, ale veřejnosti nabízí perlivý nápoj Loklok, který chutí připomíná něco mezi ciderem, vínem a proseccem.
Když se tradice spojí s vědou
Po více než dvou letech výzkumů, technologického vývoje a inovací tradiční nápoj vykrystalizoval v tzv. KOMBUCHU 2.0 – kombuchu, jejíž bakteriální kmen na základě klinických testů a výzkumů dosahuje statisticky průkazných výsledků v pozitivním vlivu na Crohnovu chorobu, cukrovku, úroveň cholesterolu, ale také na problémy se zažíváním.
Jako jediná na českém trhu získala grant Evropské unie na klinickou studii v rámci kolorektálního projektu, která začátkem roku odstartovala na gastroenterologickém oddělení ve Fakultní nemocnici Brno.
„Studie bude sledovat, jestli pití Lokloku, čili terapeutická intervence s Loklokem, dokáže pomoci lidem, které čeká chirurgický zákrok zažívacího traktu, jako například částečné odstranění střeva. Jedná se o velice přísný test v náročných podmínkách,“ přibližuje studii šéf Lokloku Michal Ďuriník, který mohl vývoj nápoje realizovat díky investici od fondu Jinej Fond podnikatelů Jiřího Hlavenky a Jana Slámy.
Ta by měla ukázat, jak může kombucha lidem pomoci s přípravou na zákrok, ale také s následnou regenerací po něm. Aby nedocházelo ke zkreslení výsledků na základě subjektivních vlivů, je studie tzv. dvojitě zaslepená – čili pacienti netuší, zda dostávají Loklok, či placebo, a netuší to ani obsluhující personál nemocnice.
„V minulém roce probíhala přípravná fáze a nyní od ledna již dostávají první účastníci studie sledovaný nápoj, kombuchu Loklok,“ říká za FN Brno Tomáš Grolich.
A dodává: „Vzhledem k tomu, že kombucha obsahuje probiotickou kulturu Bacillus coagulans a další složky s možným antibakteriálním, protizánětlivým a antioxidačním efektem, je tento nápoj studován z hlediska mnohočetných funkcí, od úpravy bakteriálního složení trávicího traktu s efektem na problémy se zažíváním přes zlepšení psychických funkcí až po preventivní protinádorové účinky.„
Věda umožnila vyrábět ve velkém
Původní živá kultura, která čaj fermentuje od úplných začátků a kterou Loklok používá doposud, má v současné době velikost neporovnatelnou s první fermentací. „Říkáme jí Vilma a její výkonnost je obdivuhodná, jelikož zvládá produkovat desítky tisíc lahví měsíčně. S každou novou fermentační várkou Vilmě naroste nová vrstva, podobně jako letokruhy u stromů, takže je nyní obrovská a velice těžká. Naši zákazníci si také mohou domů pořídit kousek Vilmy s kompletním výrobním setem a pustit se do nového hobby, které jim navíc vytvoří vlastní kombuchu,“ směje se Ďuriník.
Loklok je vyhledávaný nejen u lidí se zdravotními potížemi, ale také u těch, kteří touží po více rovnováhy ve svém životě či po alternativě k alkoholickým nápojům. Překvapivé a přitom naprosto pochopitelné je, že velkou skupinou uživatelů jsou těhotné či kojící maminky anebo rodiny, jež svým dětem nechtějí kupovat nezdravé limonády. Kombucha dětem neškodí, ba naopak – prospívá jim, chutná jim a rodiče si pochvalují, že poté mnohem méně vyžadují sladkosti.
Autor: Alena Burešová