Co hýbalo v minulých dnech světem jedniček a nul v průmyslu i výzkumných centrech? Vypadá to, že hlavně otázky bezpečnosti a férovosti ve sféře řízené algoritmy. Ale taky jsme se dozvěděli, že některé „šílené“ nápady Nikoly Tesly nebyly možná vůbec šílené.
A začneme pěkně zostra. Navzdory všem varováním, kterými nás už desetiletí zásobuje produkce v žánru sci-fi, lidé jsou i tak ve spoustě oblastí svolní věřit spíše počítačovým algoritmům než svým lidským souputníkům. Aspoň to vyplývá ze studie prováděné vědci na University of Georgia. Víc si o tom můžete přečíst na webu TechXplore.
Není to ale jen následující skladba v internetovém přehrávači nebo nejvhodnější velikost kalhot, s čím nám algoritmy mohou pomoct. Výzkumníci ze Skoltechu a Evropské banky vyvinuli neurální síť, která z dat o bankovních transakcích dokáže stanovovat zákaznické kreditní skóre (hodnocení míry pravděpodobnosti, že se půjčené peníze bance vrátí) lépe než kterýkoli člověk.
Jít tzv. se svým algoritmem na trh se rozhodl Twitter. Minulou středu ohlásil ustavení iniciativy za „zodpovědné strojové učení“. Začít chce tím, že dá k odbornému posouzení vlastní algoritmy spravující sociální síť, jestli dodržují principy férovosti. Cílem je větší transparentnosti fungování sítě a hlavně snaha zabránit upřednostňování některého závadného obsahu.
Ještě větší ambice má Evropská unie. Chce se totiž vyhnout scénářům směřujícím ke vzniku Velkého bratra, dohlížejícího totálně nad životy lidí. Proto chystá zveřejnění návrhu opatření vytyčujících pole působnosti umělé inteligence. Iniciativa má směřovat k velmi obecným zadáním, jako že třeba umělá inteligence nesmí být užívána k sledování občanů nebo jejich manipulaci. Uvidíme, jak se to bude líbit velkým internetovým a technologickým hráčům.
Hlavu vzhůru a bezpečně do obchodu
A abychom se nenechali moderními technologiemi ještě více rozptylovat, nabízí pomocnou ruku Google. No, ruku. Aplikace, o které je řeč, se jmenuje Heads Up (Hlavu vzhůru) a je určená zatím jen pro Android. Co umí? Vlastně jednu jednoduchou věc. Pokud telefon detekuje, že jste v pohybu a máte odemknutý displej, appka vás upozorní, abyste si radši všímali okolí, než čuměli do mobilu. Jak praktické.
Nebezpečí nám během pandemie hrozí i v obchodech. Fóbie ze zalidněných prostorů, hlavně v souvislosti s možnou nákazou koronavirem, podle vědců v průběhu posledních měsíců ještě vzrostla. A i po návratu k tzv. normálu se jí budou někteří lidé zbavovat jen těžko. I proto už teď některé obchody v Británii zkouší technologii „vyhodnocování zalidnění“. Funguje to jednoduše. Zákazník se přes internet podívá, jak husto je v obchodě, který plánuje navštívit, a podle toho se rozhodne, do kterého vyrazí, případně jestli radši nezůstane doma a neobjedná si nákup přes internet.
Minule jsme tady psali o nositelné náplasti, která sleduje různé vaše životní funkce. Taková data ale bude třeba i co nejefektivněji bezdrátově přenášet, řekli si vědci sdružení v mezinárodním projektu. Vyvíjejí proto anténu, která vyhoví nejlépe požadavkům na uzpůsobování pohybu osoby, měnícím se teplotám kůže a vnějším fyzikálním podmínkám.
Moderní technologie mohou napomoct ale i městským farmářům. K zhodnocení potenciálu pěstování zemědělských plodin nebo zeleně ve veřejných prostorech významně přispějí 3D digitální modely měst. Vědci, testující tento převratný postup v Singapuru, jsou tímto způsobem schopní získávat taková důležitá data jako dobu svitu slunečního záření na určité místo v městské zástavbě.
2 vizionáři tankují super
S trochu jinými daty pracoval specializovaný tým amerických výzkumníků. Zaměřil se totiž na zmapování sociálních vazeb mafie v USA během 60. let minulého století. Použili k tomu informace obsažené ve federálních archivech a tzv. geografické informační systémy (GIS), soubor nástrojů pro zeměpisné mapování a analýzu Země a jejích obyvatel.
Nikola Tesla byl rozhodně vizionář. Ale jeho idea, že by bylo možné přenášet vzduchem elektřinu na velké vzdálenosti, přišla za vlasy přitažená ještě nedávno i nám. Podle jedné ze studií to ovšem vypadá, že Teslův sen možná už máme na dosah. Díky 5G síti, hustě osazené výkonnými anténami, by už mohlo být údajně možné zásobovat takto elektřinou malé spotřebiče. Abyste se ale neradovali předčasně, jde zatím jen o teoretický koncept, navíc trpící řadou možných potenciálních slabin.
A zvířátko na konec. Možná si vzpomenete, že jsem tu před časem psali o makakovi, který s pomocí čipu implantovaného do mozku dokáže hrát počítačovou hru. Nyní jsou už k dispozici i záběry z tohoto experimentu prováděného projektem Neuralink, za kterým stojí jiný vizionář – Elon Musk.
Autor: Tomáš Vrána