;

NOVINKY: Nehacknutelný cloud a procesory na principu Rubikovy kostky

Zdroj: Pixabay
Články 04. 06. 2021

NOVINKY: Nehacknutelný cloud a procesory na principu Rubikovy kostky

Lidi se bojí nehod způsobovaných autonomními vozy i toho, že s jejich větším rozšířením zapomeneme úplně, jak se vlastně auta řídí. Spousta inovací a vynálezů má takový dvojznačný efekt na naše vědomí, pojďme se tedy podívat, co se na nás ještě chystá!

Jestli dáte tomuto článku lajk na Facebooku, řádně si ten pocit vychutnejte. Zástupci největší sociální sítě totiž nedávno oznámili, že jak na jejich vlajkové lodi, tak na populární obrázkové síti Instagram zprovozní funkci „skrýt zobrazení lajků“. Uživatelé se tak budou moct rozhodnout, jestli chtějí vidět celkové počty palečků nahoru pod statusy, nebo ne. Jak informuje web TechXplore, tímto způsobem se má omezit agresivní postování příspěvků, které mají většinou ten jeden jediný účel.

To na Twitteru mají lidi jiné starosti, jak uživatelé, tak bádající vědci. Dvojice výzkumníků totiž zjistila, že u větších skupin je možné vypozorovat změny v náladě jen na základě studia postovaných tweetů. Celkem 25 milionů příspěvků zveřejněných na této síti, které vyjadřovaly nálady Američanů žijících v hustěji osídlených oblastech, jim pomohlo přijít na to, že jsou lidé šťastnější v odpoledních a večerních hodinách a smutnější v neděli. Jestli to nebude nějak souviset s prací…

Ještě zázračnější výsledky slibuje firma VibraImage. Její umělá inteligence dokáže údajně z jemných pohybů obličeje, z jakýchsi vibrací, určit, jak se pozorovaný člověk cítí, jakou má osobnost, a hlavně, co se chystá dělat. Zní to jako špatné dystopické sci-fi, nad kterým někteří vědci kroutí nevěřícně hlavou. Kdyby ovšem tento systém nebyl využíván k analýze videa z bezpečnostních kamer v Japonsku, Jižní Koreji, Číně nebo Rusku. A už si odvedl své při zajišťování bezpečnosti na dvou olympiádách a jednom mistrovství světa ve fotbale.

Armáda severokorejských hackerů

Není se čemu divit, že z ochrany soukromí se stává tak ožehavé téma. Odborníci z Kolumbijské univerzity kupříkladu přišli s „nehacknutelným“ cloudovým systémem. No opravdu, jejich odvážné tvrzení má prý naprosto pevnou oporu v matematice. Není proto divu, že se o jejich práci intenzivně zajímají společnosti jako Amazon, kterým by něco takového mohlo vytrhnout pověstný trn z paty. Množství osobních dat, kterým musí zajistit neprolomitelnou ochranu, začíná doslova i obrazně růst až do nebes.

Hacknutí autonomního vozu patří mezi 3 největší obavy, které v lidech jejich nasazení do běžného provozu vyvolává. To aspoň vyplývá ze studie vědeckého týmu složeného ze zástupců univerzit ze 3 evropských zemí. Kromě obligátních bezpečnostních rizik spojených s odevzdáním se do rukou umělé inteligence je to také překvapivě i strach z toho, že častým užíváním samořiditelných vozidel lidé pozbydou schopnosti šoférovat auta úplně. Tak to vypadá, že se v někom sváří obava z budoucnost s vírou v jasné zítřky.

Auta ještě ale zatím v takovém ohrožení nejsou, to různé finanční instituce se musí mít na pozoru už dnes. Hlavně před severokorejskými šíbry, kteří jsou podle analytiků amerických vládních úřadů vůbec nejúspěšnějšími lupiči na internetu. A to až do takové míry, že někteří bezpečnostní odborníci severokorejský jaderný program sice považují hrozbu, spíš ovšem z dlouhodobé perspektiva, ale upozorňují hlavně na to, že „armáda hackerů“ plundrující špatně chráněná konta páchá velké škody už teď.

Jako Superman

Na řešení problému s hackery se samozřejmě dělá. Mohl by jím být procesor, který neustále nahodile mění svou základní strukturu. Vyvinul ho za podpory americké bezpečnosti agentury DARPA tým vědců z Michiganské univerzity. Procesor sám o sobě se tak stává kódem k rozlouskuntí, protože hackeři často využívají k proniknutí do cizích systémů právě detailní znalost struktury procesoru – a jeho slabin.

A i jiný zázrak techniky už je snad na dosah – konkrétně rentgenové vidění jak od Supermana. Opět v tom sehrává nemalou roli nastupující 5G síť, zajišťující plynulý bezdrátový tok velkého objemu dat. S těmi pracují supervýkonné počítače. A vstupní informace mají poskytovat moderní radarové technologie. Uplatnění takové zařízení najde například při pátrání po pohřešovaných osobách pod troskami budov, ale určitě si sami dokážete představit i jiné využití.

Když už jsme tedy u těch příběhů jak vystřižených z filmu, díky kanadskému startupu si někteří lidé zrovna jeden takový užívají. Představte si, že ať jste kdekoli na světě, prostě jen otevřete laptop a začnete hrát „bitvu robotů“. Na tom by asi nebylo nic výjimečného, docela nudná hra, řeknete si. Jenže to, co se vám odvíjí na obrazovce, není pouhým produktem jedniček a nul, ale v hale ve Winnipegu na váš popud opravdu popojíždějí malé robotické tanky a střílejí po sobě lasery.

Významná vydra

Technologie ovšem nejen baví, taky zachraňuje tradiční služby. Konkrétně ve Švédsku slaví úspěch v malých obcích obchody bez obsluhy, které nahrazují postupně mizející lokální obchůdky. Mobilní kontejnery mají rozměr 20 metrů čtverečních, nabízejí stovky položek zboží, a co je nejdůležitější, fungují 24 hodin denně. Odemykání obchodu i nákup zboží probíhá přes mobilní aplikaci, opatřenou bezpečnostními pojistkami, které mají zabraňovat krádežím. Na vše samozřejmě bedlivé dohlíží ostříží průmyslová kamera.

A zvířátko nakonec. Ale ne ledajaké. „Významná vydra“ má milencům promlouvat přímo od srdce. A to doslova. S pomocí senzoru zaznamenávajícího srdeční tep si tak zamilované páry mohou posílat obrázky vyder vyjadřující intenzitu jejich lásky, momentální pocity nebo aktivitu. Nejlépe asi když se sami podíváte na video…

Autor: Tomáš Vrána

Další články